image Borë dhe shi, moti për sot dhe ditët në vijim
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Borë dhe shi, moti për sot dhe ditët në vijim

news image

Sot do të ketë mot kryesisht me vranësira edhe gjatë ditëve në vijim. Sipas Prishtina weather të premten priten reshje të dobëta shiu e bore, e të shtunën më ftohtë dhe reshje të dobëta bore.

15.12.2021 – Mbetet mot i ftohtë dhe i qëndrueshëm ditën e enjte, kryesisht me vransira. Ditën e premte kalimi i një fronti në lindje të rajonit, sjell mundësi për reshje të dobëta shiu dhe bore, e ditën e shtunë do të mbajë mot më i ftohtë, me erë, kohëpaskohe me mundësi për rrebeshe të dobëta bore.

Ditën e diel dhe të hënë, vransirat mbesin dominante, të hënën pasdite mundësi për reshje të dobëta shiu e bore.

Periudha më të zgjatura të qetësisë ditën e enjte, edhe mbajnë ndotësit ajror më të përqendruar pranë sipërfaqes, e indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta. Nga dita e premte dhe shtunë, fuqizimi i erës mbanë ndotësit e shpërndarë, e indeksi kalon edhe në vlera të pranueshme, e të shtunën edhe në të mira.16.12 – Kryesisht me vranësira, gjatë ditës edhe intervale me diell nga Dukagjini. Vonë në mbrëmje vende-vende mundësi për riga shiu të përziera edhe me fjolla bore.17.12 – Vranësira e intervale me diell gjatë ditës. Kohëpaskohe me mundësi për reshje të dobëta shiu dhe bore.18.12 – Më ftohtë, kryesisht me vranësira e erë. Kohëpaskohe me mundësi për rrebeshe të dobëta bore.19.12 – Ftohtë, kryesisht me vranësira, e intervale me diell gjatë ditës.20.12 – Kryesisht me vranësira. Pasdite me mundësi për reshje të dobëta shiu dhe bore.

Temperaturat minimale ditëve të ardhshme do të luhaten nga -3C deri 0C, e maksimalet të premten rriten deri në 5C e 7C, në fundjavë zbresin edhe në 0C.Erërat fryjnë kryesisht nga krahu verior 3-12m/s, të shtunën me hove edhe mbi 15m/s.

Shtypja atmosferike me rritje lartë mbi vlera normale.

/GazetaSinjali/