image BMW paralajmëron vraniantin e ri të modelit i4

Automjete

BMW paralajmëron vraniantin e ri të modelit i4

news image

Prodhuesi gjerman i veturave po përgatit një variant koncepti të modelit i4 për panairin e veturave në Gjenevë.

Koncepti i4 i ri do të jetë i ngjashëm me atë të prezantuar në shtator 2017 dhe është përshkruar më së miri si një Gran Coupe plotësisht elektrik seria 4.

Vetura do të lansohet në vitin 2021 dhe motori i tij do të prodhojë 523 kuaj fuqi dhe do të ketë të njëjtën performancë si ato me motorin V8.

Distanca e rrugës me një ngarkesë të vetme nuk do të jetë e vogël pasi do të jetë e mundur të kaloni në variantin me djegie të brendshme.

Bateria në këtë model BMW do të jetë afërsisht 80 kWh dhe vlerësohet të jetë në gjendje të udhëtojë 600 kilometra, ndërsa arrin 100 km/orë në rreth 4 sekonda dhe ka një shpejtësi më të lartë prej rreth 200 km/orë.

Për sa i përket ngarkimit, nga 0 deri në 80 për qind do të nevojiten rreth 35 minuta, ose rreth 100 kilometra mbushje çdo gjashtë minuta./Gazeta Sinjali/