image Bilçik: Dialogu nuk ka alternativë, problemi është shumë më tepër në duart e qeverisë Kurti - Sinjali

Bilçik: Dialogu nuk ka alternativë, problemi është shumë më tepër në duart e qeverisë Kurti

news image

Anëtar i Parlamentit Evropian dhe raportuesi për Serbinë, Vladimir Bilçik, sot ka thënë se nuk ka alternativë për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Këto fjalë ai i tha në një intervistë për portalin  “Kosovo Online”, duke folur për procesin e dialogut, ai tha se pas zgjedhjeve në Kosovë problemi është në duart e lidershipit në Prishtinë dhe qeverisë Kurtit.

Dialogu nuk ka alternativë, sepse nuk kemi asgjë tjetër. Dua të them gjithashtu se ka vetëm një zgjidhje evropiane dhe sinqerisht nuk e shoh se si do të lidhej kjo çështje me sanksionet kundër Rusisë, sepse dialogu është një dialog ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE-së dhe është pjesë e progresit në perspektivën evropiane të rajonit dhe Beogradit“, tha Bilçik.

Shpresoj të bëhet përparim në çështje më të vogla si targat, por edhe kur bëhet fjalë për çështje dhe angazhime më të mëdha të ndërmarra tashmë në të kaluarën. Mendoj se kjo është e qartë nga mesazhet e dëgjuara nga Parlamenti Evropian“, shtoi ai

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: