image Kjo është strategjia e ShBA- së për ndalimin e importit të naftës nga Rusia
[wp-story id="814678"]

Botë

Kjo është strategjia e ShBA- së për ndalimin e importit të naftës nga Rusia

news image

Biden peshon lehtësimin e sanksioneve ndaj Venezuelës për të izoluar Rusinë dhe për të rritur prodhimin e naftës, shkruan CNN.

Administrata Biden po vlerëson mundësinë e lehtësimit të sanksioneve ndaj Venezuelës në mënyrë që vendi të fillojë të prodhojë më shumë naftë dhe ta shesë atë në tregun ndërkombëtar, sipas një personi me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

Masa do të synonte reduktimin e varësisë globale nga nafta ruse në mes të pushtimit rus të Ukrainës dhe izolimin e Rusisë nga një prej aleatëve të saj kryesorë në Amerikën e Jugut, tha personi.

Zyrtarët e administratës së Biden, duke përfshirë drejtorin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Hemisferën Perëndimore, Juan Gonzalez dhe i dërguari i posaçëm presidencial i SHBA-së për çështjet e pengjeve, Roger Carstens, u dërguan në Karakas gjatë fundjavës për bisedime mbi këtë çështje, tha personi, si dhe për të diskutuar mbi çështjen amerikane. shtetas të ndaluar aktualisht në vend. New York Times raportoi fillimisht udhëtimin e zyrtarëve në Venezuelë.

Uashingtoni vendosi sanksione ndaj naftës venezueliane në vitin 2019 dhe mbylli ambasadën në Karakas pasi e konsideroi fitoren e zgjedhjeve të presidentit venezuelian Nicolas Maduro në 2018 si një mashtrim.

Sekretari i Shtetit i U. Antony Blinken tha të dielën se SHBA dhe aleatët po kërkojnë në mënyrë aktive mënyra për të ndaluar importet e naftës ruse, duke dëmtuar kështu edhe më tej ekonominë e Rusisë.

Perëndimi ka hezituar deri më tani të vendosë sanksione të rëndësishme ndaj sektorit energjetik të Rusisë për shkak të ndikimit të tij në ekonominë globale, por tani po i afrohet një gjëje të tillë pasi Evropa punon për të diversifikuar burimet e saj të energjisë.

Senatori republikan Marco Rubio i ka kritikuar tashmë diskutimet, duke postuar në Twitter gjatë fundjavës, “Në vend që të prodhojë më shumë naftë amerikane”, Biden “do të zëvendësojë naftën që blejmë nga një diktator vrasës me naftë nga një diktator tjetër vrasës“.

/GazetaSinjali/