image Biden lavdëron "guximin absolut" të gazetarit të arrestuar amerikan, Evan Gershkovich

Botë

Biden lavdëron “guximin absolut” të gazetarit të arrestuar amerikan, Evan Gershkovich

news image

Joe Biden ka lavdëruar “guximin absolut” të Evan Gershkovich, gazetarit amerikan të arrestuar në Rusi për akuzat e spiunazhit dhe ka përsëritur thirrjet ndaj Moskës për lirimin e tij të menjëhershëm.

Presidenti amerikan tha se gazetari i Wall Street Journal, i cili është korrespondenti i parë që nga Lufta e Ftohtë që u arrestua në Rusi me akuza për spiunazh, u përpoq të “hedhte dritë mbi errësirën” e vendit dhe tha se përpjekjet amerikane për ta kthyer atë në shtëpi nuk do të pushojnë.

Biden, duke folur në një darkë vjetore për korrespondentët e Shtëpisë së Bardhë të shtunën mbrëma, iu drejtua drejtpërdrejt prindërve të Gershkovich, të cilët ishin në dhomë dhe u duartrokitën nga më shumë se 2,000 të pranishmit.

“Ne të gjithë jemi me ju. Evan shkoi në Rusi për të hedhur dritë mbi errësirën nga e cila keni shpëtuar të gjithë, vite më parë. Guxim absolut … për të gjithë familjen, të gjithë në këtë sallë janë me ju. Ne po punojmë çdo ditë për të siguruar lirimin e tij”, tha Biden, duke vënë në dukje letrën e gazetarit drejtuar prindërve të tij që thoshte se ai “nuk po e humbte shpresën”.

Disa të ftuar në funksionin Washington Hilton mbanin butona me “Free Evan” të printuar mbi to. SHBA e ka deklaruar më parë Gershkoviçin të arrestuar gabimisht, duke sinjalizuar se i konsideron akuzat për spiunazh kundër tij si false dhe se ai po mbahet si peng.

Këtë javë, Ministria e Jashtme e Rusisë mohoi një kërkesë të SHBA-së për një vizitë konsullore në Gershkovich, duke thënë se ajo u refuzua si hakmarrje për refuzimin e SHBA-së për të dhënë viza për gazetarët rusë që planifikonin të shoqëronin ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një udhëtim në OKB. Gershkovich është në paraburgim që nga 29 marsi.

Të pranishmit në gala të së shtunës përfshinin gjithashtu Debra Tice, nëna e Austin Tice, e cila nuk është marrë vesh që nga zhdukja në një pikë kontrolli në Siri në vitin 2012. Zyrtarët amerikanë thonë se ata veprojnë nën supozimin se ai është gjallë dhe po punojnë në përpjekje për të sjellë atë në shtëpi.

/GazetaSinjali/