image Hamasi i reagon Bidenit, kundërshton komentet e tij për krijimin e një shteti palestinez

Botë

Hamasi i reagon Bidenit, kundërshton komentet e tij për krijimin e një shteti palestinez

news image

Një zyrtar i lartë i Hamasit hodhi poshtë të shtunën komentet e presidentit amerikan, Joe Biden për mundësinë që Izraeli të binte dakord për krijimin e një shteti palestinez, raporton AFP.

Biden tha të premten se ishte ende e mundur që kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu të mund të binte dakord për një formë të një shteti palestinez pasi të dy udhëheqësit folën me telefon për herë të parë në gati një muaj, ndërsa lufta e Izraelit me Hamasin në Gaza vazhdon.

“Iluzioni se Biden po predikon për një shtet të Palestinës dhe karakteristikat e tij nuk e mashtron popullin tonë”, tha në një deklaratë Izzat al-Rishq, anëtar i byrosë politike të Hamasit.

“Biden është një partner i plotë në luftën gjenocidale dhe populli ynë nuk pret ndonjë të mirë prej tij”.

Thirrja midis Bidenit dhe Netanyahut erdhi një ditë pasi udhëheqësi izraelit tha se ai kundërshton lejimin e sovranitetit palestinez pasi lufta në Gaza nuk tregon shenja të lëshimit.

Netanyahu është zotuar të shkatërrojë Hamasin dhe të çmilitarizojë Gazën pas sulmit të grupit islamik palestinez të 7 tetorit ndaj Izraelit dhe është gjithnjë e më rezistent ndaj presionit të SHBA-së për një plan që përfshin çdo formë të shtetësisë palestineze.

/GazetaSinjali/