image Biden e thotë qartë se lufta kimike në Ukrainë është një "kërcënim real"

Botë

Biden e thotë qartë se lufta kimike në Ukrainë është një “kërcënim real”

news image

Presidenti i SHBA-së Joe Biden paralajmëroi të mërkurën se kërcënimi i përdorimit të armëve kimike nga Rusia në sulmin e saj të vazhdueshëm ndaj Ukrainës është “real” ndërsa ai u largua nga Shtëpia e Bardhë për një udhëtim të rëndësishëm në Evropë për të mbrojtur unitetin perëndimor dhe mbështetjen për Ukrainën.

I pyetur nga Jeremy Diamond i CNN në lidhje me kërcënimin e luftës kimike në Ukrainë, Biden tha: “Unë mendoj se është një kërcënim real“, por nuk pranoi të shtjellojë më tej përpara se të hipte në Marine One.

Dhe dërgoi mesazhin e tij për partnerët evropianë: “Unë do t’ua them këtë në fytyrë, do të them gjithçka që kam për të thënë, do ta them kur të arrij atje. Por do të jem i lumtur të flas me ju djema kur të kthehem”, përfundoi lideri i ShBA-së.

/GazetaSinjali/