image Biden: Bota duhet të përgatitet për "luftën e gjatë përpara" - Sinjali

Biden: Bota duhet të përgatitet për “luftën e gjatë përpara”

news image

Biden e portretizoi rezistencën e Ukrainës kundër forcave ruse si pjesë e një “beteje të madhe për liri” dhe tha se bota duhet të përgatitet për një “luftë të gjatë përpara”.

Duke folur në Kështjellën Mbretërore të Varshavës në Varshavë, Biden tha se Rusia “ka mbytur demokracinë dhe ka kërkuar ta bëjë këtë diku tjetër” dhe i tha Ukrainës: “Ne qëndrojmë me ju“, shkruan Al Jazeera.

Presidenti tha gjithashtu se “shpenzimet e shpejta dhe ndëshkuese janë e vetmja gjë që do ta bëjë Rusinë të ndryshojë kurs”.

Biden shtoi se forcat amerikane janë në Evropë për të mbrojtur aleatët e NATO-s, jo për t’u angazhuar me forcat ruse. Megjithatë, ai tha, duke iu drejtuar Putinit: “As mos mendoni të lëvizni në një centimetër të vetëm të territorit të NATO-s”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin