image Balona kineze: SHBA kërkon në Atlantik për rrënojat
[wp-story id="814678"]

Botë

Balona kineze: SHBA kërkon në Atlantik për rrënojat

news image

Zhytësit e marinës amerikane po punojnë për të rikuperuar rrënojat e balonës së mbikëqyrjes kineze që u rrëzua në brigjet e Karolinës së Jugut.

Ish-oficeri i lartë ushtarak amerikan tha se ai priste që kjo të ndodhte relativisht shpejt në mënyrë që ekspertët të mund të fillonin analizimin e pajisjeve të saj.

Avionët luftarakë e rrëzuan anijen mbi ujërat territoriale të SHBA të shtunën dhe mbeturinat janë shpërndarë në një zonë të gjerë.

Shtetet e Bashkuara besojnë se balona po monitoronte vende të ndjeshme ushtarake.

Zbulimi i tij shkaktoi një krizë diplomatike, me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken që anuloi menjëherë udhëtimin e kësaj fundjave në Kinë për “aktin e papërgjegjshëm”.

Autoritetet kineze mohuan se ishte përdorur për spiunazh dhe këmbëngulën se ishte një anije moti e humbur.

Admirali Mike Mullen, ish-kryetar i Shtabit të Përbashkët të SHBA-së, tha të dielën se mendonte se ushtria kineze mund ta kishte lëshuar balonën qëllimisht për të penguar udhëtimin e Blinken në Kinë. Vizita e tij do të ishte takimi i parë i nivelit të lartë SHBA-Kinë atje në vite.

Adm Mullen hodhi poshtë sugjerimin e Kinës se mund të kishte dalë jashtë kursit, duke thënë se ishte i manovrueshëm sepse “ka helikë mbi të”.

“Ky nuk ishte një aksident. Kjo ishte e qëllimshme. Ishte inteligjencë,” shtoi ai.

Politikanët republikanë kanë akuzuar presidentin amerikan Joe Biden për shpërdorim detyre për lejimin e balonës për të përshkuar vendin pa pengesa.

Marco Rubio, nënkryetar i komitetit të inteligjencës së Senatit, i tha CNN se ishte një “përpjekje e pacipë” nga Kina për të vënë në siklet presidentin përpara fjalimit të tij për gjendjen e shtetit të martën.

Kryetari republikan i komitetit të zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Turner, tha se administrata Biden nuk e kishte njohur “urgjencën” e situatës, duke shtuar: “Është e qartë se kjo ishte një përpjekje e Kinës për të mbledhur informacione, për të mposhtur komandën dhe kontrollin tonë të ndjeshmërisë sonë. vendet e mbrojtjes raketore dhe të armëve bërthamore.”

Demokrati i lartë i Senatit Chuck Schumer konfirmoi të dielën se senatorët do të informohen këtë muaj për balonën dhe aftësitë e tij të mbikëqyrjes.

Balona në lartësi të madhe – që mendohet të jetë me madhësinë e tre autobusëve – u qëllua nga qielli nga një raketë ajër-ajër Sidewinder e gjuajtur nga një avion luftarak F-22. Ai ra rreth gjashtë milje detare larg brigjeve të SHBA në orën 14:39 EST (19:39 GMT) të shtunën.

Rrjetet televizive amerikane transmetuan momentin e goditjes së raketës, me objektin gjigant të bardhë që ra në det pas një shpërthimi të vogël.

Mbeturinat u ulën në 47ft (14m) ujë – më të cekët nga sa prisnin – dhe janë shpërndarë në shtatë milje (11 km).

Duke shpjeguar vendimin për të rrëzuar balonën, një zyrtar i mbrojtjes amerikane tha në një deklaratë, se “ndërsa ne morëm të gjitha hapat e nevojshëm për t’u mbrojtur kundër grumbullimit të informacionit të ndjeshëm të balonës së vëzhgimit të PRC [Kinës], fluturimi i balonës së mbikqyrjes mbi territorin e SHBA ishte i vlera e inteligjencës për ne.”

Ministria e Jashtme e Kinës shprehu “pakënaqësi të fortë dhe protestë kundër përdorimit të forcës nga SHBA për të sulmuar avionët civilë pa pilot”.

Në një deklaratë me shkrim, qeveria kineze tha se do të “mbronte me vendosmëri” të drejtat dhe interesat e kompanisë që operon me balonën dhe se rezervoi të drejtën “të bëjë përgjigje të mëtejshme nëse është e nevojshme”.

Zoti Biden miratoi fillimisht planin për të rrëzuar balonën të mërkurën, por vendosi të priste derisa objekti të ishte mbi ujë, në mënyrë që të mos rrezikonte njerëzit në tokë.

Administrata Federale e Aviacionit e SHBA (FAA) ndërpreu shkurtimisht të gjitha fluturimet civile në tre aeroporte rreth bregut të Karolinës së Jugut dhe këshilloi marinarët të largoheshin nga zona.

Marrëdhëniet midis Kinës dhe SHBA-së janë përkeqësuar nga incidenti, me Pentagonin që e quajti atë një “shkelje të papranueshme” të sovranitetit të saj.

Zyrtarët ushtarakë amerikanë të premten thanë se një tullumbace e dytë spiune kineze ishte parë mbi Amerikën Latine. Të njëjtën ditë, Forcat Ajrore të Kolumbisë tha se një objekt i identifikuar – që besohet të jetë një balonë – u zbulua më 3 shkurt në hapësirën ajrore të vendit në mbi 55,000 këmbë.

Ai thotë se e ndoqi objektin derisa u largua nga hapësira ajrore, duke shtuar se ai nuk përfaqësonte një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Kina nuk ka komentuar publikisht për balonën e dytë.

/GazetaSinjali/