COVID-19

Të infektuar

9492

Të shëruar

5349

Të vdekur

284

Australia pritet të marrë vendim që Facebook dhe Google të paguajnë kompanitë e mediave për lajme

news image

Australia dëshiron të detyrojë që Facebook-u dhe Google të paguajnë organizatat e mediave për përdorimin e përmbajtjes së lajmeve.

Rregullatorët të premten lëshuan projektligjet që do t’i lejonin botuesit e lajmeve në vend që të negocionin kompensimin me dy kompanitë e teknologjisë për shfaqjen e lajmeve.

Kjo do të lejonte që media të caktuara të negociojnë individualisht ose kolektivisht me Facebook dhe Google, që të hyjnë në arbitrazh nëse palët nuk mund të arrijnë një marrëveshje brenda tre muajve.

Tani për tani, Google dhe Facebook janë kompanitë e vetme të teknologjisë që do t’i nënshtrohen rregullores së re.

Facebook dhe Google për vite me radhë e kanë shqyrtuar sesi ata ta shfaqin përmbajtjen e tyre, me kompanitë e mediave që argumentojnë se gjigantët e teknologjisë duhet t’i paguajnë ata. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: