image Arteta: Saliba nuk e mendoi asnjëherë largimin nga Arsenali
[wp-story id="814678"]

Futboll

Arteta: Saliba nuk e mendoi asnjëherë largimin nga Arsenali

news image

Mikel Arteta ka këmbëngulur se William Saliba nuk kishte nevojë të bindet të qëndronte në Arsenal këtë verë.

Saliba ka depërtuar në ekipin e parë të Arsenalit, duke debutuar në Crystal Palace javën e kaluar, por më parë kishte kaluar tre vjet në huazim.

E fundit prej tyre ishte në Marseille sezonin e kaluar dhe qendërmbrojtësi u lidh me një lëvizje të përhershme në klubin francez gjatë afatit kalimtar aktual.

Arteta, megjithatë, ka insistuar se Saliba gjithmonë ka dashur të rikthehet në Arsenal dhe ka lavdëruar ndikimin e tij që nga kthimi në Emirates Stadium.

“Realiteti është se ai ishte shumë i bindur dhe i vendosur për të ardhur këtu”, tha Arteta. “Ai nuk kishte zgjidhje tjetër, ai kurrë nuk sugjeroi asgjë tjetër.

Nga bisedat e para që pata me të, mund të shihni se ai kishte vetëm një qëllim – të vinte këtu dhe të fillonte të luante ndeshje futbolli për Arsenalin.”

Saliba bëri një debutim mbresëlënës për Arsenalin kundër Palace, duke fituar krahasime me të madhin anglez Rio Ferdinand.

Arteta është i kujdesshëm se, duke qenë se francezi është ende vetëm 21 vjeç, gabimet do të ndodhin në një fazë, por ai është i përgatitur të paguajë çmimin për këtë.

“Unë gjithmonë kam thënë se veçanërisht me portofolin e ri dhe të zhvillimit të lojtarëve që kemi në skuadër, ju duhet të paguani një faturë,” tha ai.

“Dhe ky projektligj është se në një fazë ata do të bëjnë gabime, do të përjetojnë gjëra për herë të parë dhe duhet ta kalojnë atë proces.

Gabimet janë pjesë e futbollit në moshën 21 dhe 35. Ato do të ndodhin, gabimet që duam të ndodhin janë sa më shumë që të jetë e mundur në fushën stërvitore dhe nëse ndodhin në fushë nuk ju shkaktojnë gola. Ky është objektivi. Por në mënyrë të pashmangshme, gjërat do të ndodhin.

“Mendoj se pritshmëritë pozitive krijohen kur sheh diçka të veçantë te një lojtar dhe është e qartë: ata (tifozat e Arsenalit) e kanë parë këtë, e shohin talentin.

Ajo që unë do të thoja është, në vend që ta bëni këtë, thjesht mbroni lojtarin. Le ta mbrojmë atë, le të sigurohemi që ai të ketë mjedisin e duhur për të përmbushur potencialin e tij dhe kur gjërat nuk shkojnë aq mirë, ne jemi aq të mirë sa jemi kur gjërat shkojnë mirë“, ka deklaruar Arteta.

/GazetaSinjaliSport/