image Arsenali vendos rekord negativ, duke u bërë e para që merr 100 kartona të kuq në Premierligë

Arsenali ka vendosur një rekord të ri të kartonëve në Premier Ligë.

“Gunners” mirëpritën liderët e ligës, City në Emirates Stadium në ditën e Vitit të Ri, duke kërkuar të hakmerren për humbjen e tyre 5-0 në Manchester në gusht.

Skuadra e Mikel Artetës kaloi në epërsi 1-0 në pjesën e parë falë një goditjeje të Bukayo Saka, por Riyad Mahrez barazoi rezultatin nga pika e bardhë e penalltisë përpara se nikoqirët të zvogëloheshin në dhjetë lojtarë, duke bërë një histori të ligës së parë në këtë proces.

‘Topçinjtë’ tani janë bërë skuadra e parë që arrin 100 kartonë të kuq që nga formimi i Premier League në vitin 1992.

Ndërkohë, Gabriel është lojtari i 11-të që është përjashtuar nga Mikel Arteta, që është më shumë se çdo klub tjetër që nga emërimi i spanjollit në dhjetor 2019.

Rezultati përfundimtar 1-2 në favor të mysafirëve do të thotë që Arsenali mbetet në vendin e katërt me 35 pikë, katër më shumë se West Ham në garën për vendin e fundit në Ligën e Kampionëve pasi ka luajtur një ndeshje më shumë.

Skuadra e Artetës tani do të marrë një pushim dy-javor nga aksioni i Premierligës përpara një ndeshjeje të madhe derbi kundër Tottenhamit më 16 janar. /Gazeta Sinjali Sporti/