image Arsenali i gatshëm të aktivizojë klauzolën e Xhakës për rinovimin e një kontrate afatgjate në klub
[wp-story id="814678"]

Futboll

Arsenali i gatshëm të aktivizojë klauzolën e Xhakës për rinovimin e një kontrate afatgjate në klub

news image

Arsenali është i vendosur të aktivizojë një klauzolë në kontratën e Granit Xhakës për të mbajtur mesfushorin në klub deri në vitin 2025, raporton talkSPORT, përcjell Sinjali Sport.

30-vjeçari ka qenë një lojtar kyç për skuadrën e Mikel Artetës këtë sezon, duke udhëhequr skuadrën drejt titullit të Premier Ligës.

Kontrata aktuale e Xhakës skadon në vitin 2024 – por tashmë ekziston një opsion për të zgjatur marrëveshjen e tij për 12 muaj të tjerë.

Dhe kuptohet që Arsenali dëshiron që zvicerani të nënshkruajë një kontratë të re afatgjatë më pas.

Xhaka kishte shpërthyer keq ndaj publikut në Emirates. Mesfushori u përplas në mënyrë famëkeqe me tifozët gjatë një barazimi me Crystal Palace në 2019 – por ai tani po lulëzon në një rol më sulmues nën Artetën.

Pasi e ka bindur fillimisht Xhakën të qëndrojë në Emirates, Arteta tani dëshiron që ai të angazhohet për pjesën tjetër të viteve të tij kryesore.

Kjo pavarësisht nga ndjekja e klubit për mesfushorin Declan Rice, i cili vlerësohet në 100 milionë funte nga West Ham.

Topçinjtë nënshkruan së fundmi Jorginho nga Chelsea për 13 milionë funte në një marrëveshje afatshkurtër pasi një ofertë rekord e klubit prej 75 milionë funtesh për Moises Caicedo u refuzua nga Brighton.

Arteta është ende i prirur të shtojë thellësi afatgjatë në mesfushë, duke pasur parasysh rekordin e lëndimeve të Thomas Partey.

Arsenali shpreson se 80 milionë funte do të jenë të mjaftueshme për të nënshkruar me Rice, i cili do të hyjë në vitin e fundit të kontratës së tij me “Hammers” këtë verë.

/GazetaSinjaliSport/