image Arsenali - Brentford: 'Topçinjtë' kërkojnë këndelljen, formacionet e mundshme, statistika, parashikim

Futboll

Arsenali – Brentford: ‘Topçinjtë’ kërkojnë këndelljen, formacionet e mundshme, statistika, parashikim

news image

Arsenali do ta mirëpresë skuadrën e Brentfordin në xhiron e 23-të të Premier League.

‘Topçinjtë’ vijnë pas një humbje shokuese nga Evertoni në fundjavën që shkoi, e cila ishte e para e tyre në ligë në 14 ndeshje, dhe vetëm e dyta në këtë edicion deri më tani.

Brentford ndërkohë janë në një formë fantastike, ku nuk kanë humbur në 9 ndeshjet e fundit në ligë, që nga tetori. ‘Bletët’ pozicionohen në pozitën e 7-të me 33 pikë të mbledhura.

Të rejat nga lëndimet:

Liderët e Premierligës, Arsenali, mbeten pa dyshen e lënduar, Gabriel Jesus dhe Mohamed Elneny.

Kjo lojë vjen shumë shpejt edhe për Emile Smith Rowe, i cili po shërohet nga një problem në kofshë.

Reiss Nelson, i cili nuk ka luajtur që nga nëntori për shkak të një problemi të tërheqjes muskulore, ka rifilluar stërvitjen, por nuk është gati të kthehet.

Pontus Jansson, Thomas Strakosha dhe Frank Onyeka nuk janë të gjithë të disponueshëm për Brentford.

Statistika kokë-më-kokë:

 • Fitorja e vetme e Brentfordit në tetë ndeshje të ligës dhe kupës si mysafir ndaj Arsenalit ishte 2-0 në ligë në Highbury në prill 1938 (3 barazime, 4 humbje).
 • Skuadra e Mikel Artetës po synon për të kompletuar ‘dopietën’ e ligës ndaj bletëve, të cilët do të bëhen klubi i 47-të i mposhtur nga Topçinjtë në shtëpi dhe jashtë në një sezon të vetëm në Premier League.

Arsenal:

 • Humbja në Everton ishte humbja e parë e Arsenalit në 14 ndeshje të ligës. Por ata janë të pamposhtur në nëntë ndeshjet e tyre të parë në shtëpi këtë sezon, duke fituar tetë.
 • Topçinjtë rrezikojnë të humbasin tre ndeshje radhazi në të gjitha garat për herë të parë që nga prilli 2022.
 • Skuadra e Londrës veriore synon të fitojë derbin e tetë radhazi të Premierligës në Londër, i cili do të barazonte rekordin për një sezon të vetëm (të vendosur nga Chelsea në 2005-06 dhe 2014-15, dhe Arsenal në 2013-14).
 • Ata kanë shënuar 16 gola dhe kanë pranuar vetëm tre në shtatë ndeshjet e tyre të mëparshme në ligë kundër klubeve të tjera londineze.
 • Dy golat e fundit në Premier League të pësuar nga Arsenali kanë ardhur nga këndi – vetëm një nga 15 golat paraprakë që u realizua këtë sezon, u shënua në këtë mënyrë.

Brentford:

 • Brentford është i pamposhtur në nëntë ndeshje të Premierligës (5 fitore, 4 barazime) – vetëm Newcastle, i cili është i pamposhtur në 16 ndeshje, mburret me një ecuri më të mirë aktuale.
 • ‘Bletët’ po konkurrojnë për të mbajtur katër porta radhazi të paprekura në ligë për herë të parë në historinë e tyre.
 • Ata kanë mbajtur porta të paprekura radhazi si mysafir në Premier League, pasi kishin arritur vetëm një në 24 ndeshjet e mëparshme në rrugë.
 • Brentford nuk ka humbur kurrë një ndeshje të Premierligës në të cilën kanë shënuar golin hapës, duke fituar 17 dhe duke barazuar katër.

Formacionet e mundshme (FOTO):

image 56

Parashikim: 2-1

/GazetaSinjaliSport/