image Apple pritet të prezantojë një MacBook Air të ri

Teknologji

Apple pritet të prezantojë një MacBook Air të ri

news image

Apple është duke punuar në një version të MacBook Air me një ekran 15.5 inç, i cili pritet në prill.

Edhe pse ende nuk ka asnjë informacion zyrtar nga Cupertino kur bëhet fjalë për MacBook Air të ri, analistët bazuar në informacionet e brendshme pohojnë se prodhimi i paneleve për MacBook Air 15.5 inç filloi këtë muaj, ndërsa ardhja e këtij modeli pritet në prill.

Thashethemet u shfaqën më herët se MacBook Air 15.5 inç do të jetë i disponueshëm në dy versione, përkatësisht me një procesor M2 ose M2 Pro.

Analisti Ming-Chi Kuo gjithashtu tha më parë se laptopi i lartpërmendur mund të mbërrijë me dy opsione procesori. Versioni i procesorit M2 thuhet se do të mbështesë karikimin 35 W, ndërsa versioni i procesorit M2 Pro duhet të ofrojë mbështetje për karikim 67 W. Megjithatë, Kuo theksoi se ky laptop mund të mos mbajë emrin MacBook Air.

Gazetari i Bloomberg, Mark Gurman beson se Apple është duke punuar në një version 15-inç të MacBook Air, të cilin ai e pret në pranverë. Supozohet të jetë një version i përmirësuar i MacBook Air 13.6 inç, i cili u zbulua në WWDC 2022.

Ky model ka një ekran Liquid Retina 13,6 inç me një nivel për një kamerë 1080p. Mundësohet nga një procesor M2 me një njësi GPU me 10 bërthama. Ky laptop ka 2 TB memorie SSD dhe një bateri që mbështet karikimin 67 W dhe zgjat 18 orë. 

/GazetaSinjali/