image Aplikimet për azil në Francë janë rritur për 7.3 për qind - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

15142

Të shëruar

12674

Të vdekur

615

Shifrat/ Aplikimet për azil në Francë janë rritur për 7.3 për qind

news image

Aplikimet për azil në Francë u rritën me 7,3% në vitin 2019 krahasuar me një vit më parë.

Sipas të dhënave të publikuara nga Zyra ranceze për Mbrojtjen e Refugjatëve (Ofpra), numri i aplikantëve për azil arriti në 132 mijë e 614 persona.

Aplikimet janë rritur me 7,3% në krahasim me një vit më parë, ku shumica e aplikantëve janë shtetas nga Afganistani, Guinea, Gjeorgjia dhe Shqipëria.

Gjithashtu, numri i të huajve të paligjshëm, që u dëbuan nga Franca vitin e kaluar, u rrit me 10% në krahasim me atë të një viti më parë. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: