image Amerika do të ofrojë 100 milionë dollarë për Ukrainën - Sinjali

Amerika do të ofrojë 100 milionë dollarë për Ukrainën

news image

Shtetet e Bashkuara të Amerikës  do të japin 100 milionë dollarë shtesë  ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Në një deklaratë, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se ShBA dhe aleatët e saj po “punonin gjatë gjithë kohës” për të përshpejtuar dërgesat e armëve dhe pajisjeve në Ukrainë, ndërsa Rusia vazhdonte në “luftën e saj të paprovokuar dhe brutale”.

Ai tha: “Në bazë të një delegacioni nga Presidenti, unë po autorizoj tërheqjen tonë të dhjetë të armëve dhe pajisjeve shtesë për mbrojtjen e Ukrainës nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA, me vlerë deri në 100 milionë dollarë”.

“Kjo e sjell ndihmën totale ushtarake të ShBA-së për Ukrainën në rreth 3.9 miliardë dollarë në armë dhe pajisje që kur Rusia nisi pushtimin e saj brutal dhe të paprovokuar në shkallë të plotë të Ukrainës më 24 shkurt”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin