image Ambasada e SHBA-së rikujton rrugën deri te pavarësia: Le të vazhdojmë të punojmë së bashku

Politikë

Ambasada e SHBA-së rikujton rrugën deri te pavarësia: Le të vazhdojmë të punojmë së bashku

news image

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka uruar Kosovën në 16 vjetorin e Pavarësisë. Me një video të publikuar Ambasada përshkrujati rrugën deri te ky akt.

Në video janë përfshirë raportet disa vjeçare të miqësisë mes SHBA-së dhe Kosovës, momentet nga 17 shkurti 2008, protagonistët e asaj kohe, deklaratat e presidentëve të SHBA-së sa i përket shtetit të Kosovës, gjithashtu dhe përkrahja ushtarake që SHBA i jep Kosovës për një rajon sa më të sigurt.

Ndër tjera, në fund të këtyre pamjeve përshkruese Ambasada e përfundoi me mesazhin “Le të vazhdojmë të punojmë së bashku”.

View this post on Instagram

A post shared by U.S. Embassy Pristina (@usembassypristina)

/GazetaSinjali/