image Alarmohen autoritetet, ariu që vrau italianin mund të ketë arritur në Zvicër

Botë

Alarmohen autoritetet, ariu që vrau italianin mund të ketë arritur në Zvicër

news image

Ekspertët supozojnë se ariu tashmë mund të ketë kaluar në Zvicër Pasi vrau një vrapues në provincën veriore italiane të Trentino javën e kaluar, ariu i quajtur Gaia, autoritetet e rendit thonë se ndoshta është në rrugën e tij për në Zvicër tani.

Gaia është një ari, e cilakishte një precedent përpara incidentit të fundit: ai sulmoi dhe plagosi dy njerëz në qershor 2020. Në atë kohë, autoritetet e etiketuan atë një “ari problematik”, sipas një raporti në mediat zvicerane të enjten.

Ai u fut në listën e zezë, për t’u hequr menjëherë nga lista nga gjykata administrative rajonale (me sa duket njerëzore) dhe në vend të kësaj u fut në radio në mënyrë që lëvizjet e saj të mund të gjurmoheshin. Ekspertët supozojnë se Gaia do të vendoset në Zvicër, duke shpresuar se ai do të qëndrojë larg nga ligësia ndërsa është në vend./albinfo.ch./

/GazetaSinjali/