image Akuzat për inkurajim të luftës në Ukrainë, ShBA i reagon ashpër Brazilit

Botë

Akuzat për inkurajim të luftës në Ukrainë, ShBA i reagon ashpër Brazilit

news image

Shtëpia e Bardhë është kundërpërgjigjur pasi presidenti i Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva tha në një udhëtim në Kinë se SHBA duhet të ndalojë “inkurajimin” e luftës në Ukrainë.

“Në këtë rast, Brazili po papagallëzon propagandën ruse dhe kineze pa i parë fare faktet”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby, duke shtuar se komentet e Lulës ishin “thellësisht problematike”.

Përplasja erdhi ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov filloi një turne në Amerikën Latine në Brazil, ku takoi Lulën dhe falënderoi “miqtë tanë brazilianë për kuptimin e tyre të qartë të gjenezës së situatës [në Ukrainë]”.

Lula tha gjithashtu se SHBA dhe Evropa “duhet të fillojnë të flasin për paqen” dhe se Kievi ndan fajin për konfliktin, i cili filloi në shkurt 2022 kur forcat ruse pushtuan Ukrainën.

Vërejtjet e tij i bënë jehonë një linje të përdorur shpesh nga Moska dhe Pekini, të cilat fajësojnë Perëndimin për luftën.

Ministri i Jashtëm brazilian Mauro Vieira, i cili gjithashtu u takua me homologun e tij rus më herët gjatë ditës, u kundërpërgjigj, duke thënë: “Nuk e di se si dhe pse arriti në atë përfundim, por nuk jam aspak dakord”.

AFP raporton mbi sfondin e përplasjes:

Pavarësisht komenteve të Lulës për Shtetet e Bashkuara, 77-vjeçari, i cili u kthye në pushtet në janar pasi shërbeu dy mandate nga viti 2003 në 2010, po kërkon gjithashtu lidhje më të ngushta me Uashingtonin.

Vizita e tij në Kinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, e shtyrë nga një periudhë pneumonie, erdhi pas një takimi në Shtëpinë e Bardhë në shkurt me presidentin amerikan Joe Biden.

Brazili nuk u është bashkuar vendeve perëndimore në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë për pushtimin e saj dhe ka refuzuar kërkesat për furnizim me municion në Ukrainë.

Pas takimit me homologun e tij brazilian të hënën, Lavrov tha: “Ne u jemi mirënjohës miqve tanë brazilianë për kuptimin e tyre të qartë të gjenezës së situatës (në Ukrainë). Ne jemi mirënjohës për dëshirën e tyre për të kontribuar në gjetjen e mënyrave për të zgjidhur këtë situatë.”

“Ne jemi të interesuar për zgjidhjen e konfliktit sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Lavrov.

Por ai shtoi se çdo zgjidhje do të duhej të bazohej në “multipolaritetin”, duke akuzuar Perëndimin për “përpjekje për të dominuar arenën ndërkombëtare”.

Uashingtoni nuk ka “asnjë kundërshtim ndaj ndonjë vendi që dëshiron të përpiqet t’i japë fund luftës”, tha Kirby.

“Kjo mund të ndodhë pikërisht tani, sot, nëse zoti (Presidenti rus Vladimir) Putin do të ndalonte së sulmuari Ukrainën dhe do të tërhiqte trupat e saj”.

Udhëtimi i Lavrov në Brazil vjen pasi këshilltari i lartë i Lulës për politikën e jashtme, Celso Amorim, u takua me presidentin rus Vladimir Putin në Kremlin në mars për të diskutuar hapjen e bisedimeve të paqes.

Brazili është ndalesa e parë e Lavrov në një turne njëjavor në Amerikën Latine që do të përfshijë gjithashtu Venezuelën, Nikaraguan dhe Kubën – vende, qeveritë e majta të të cilave kanë marrëdhënie armiqësore me Shtetet e Bashkuara.

Lavrov dhe Vieira thanë se bisedimet e tyre ishin fokusuar gjithashtu në energjinë dhe tregtinë.

Rreth një e katërta e importeve të plehrave në Brazil vijnë nga Rusia, ndërsa të dy vendet u angazhuan në një tregti dypalëshe rekord prej 9.8 miliardë dollarësh vitin e kaluar.

/GazetaSinjali/