image Afër anulimit edhe gara tjetër e njohur

Futboll

F1/ Afër anulimit edhe gara tjetër e njohur

news image

Grand Prix Franceze është vendosur të jetë ngjarja tjetër e Formulës 1 që do të shtyhet si rezultat i krizës së koronavirusit.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në një fjalim televiziv drejtuar kombit të hënën se kufizimet në ngjarjet publike do të vazhdojnë deri në mes të korrikut.

Raundi i Francës në kampionatin F1 do të zhvillohet në Circuit Paul Ricard, afër Marsejës, më 28 qershor.

F1 nuk ishte në gjendje të konfirmonte zyrtarisht situatën rreth garës kur u kontaktua nga BBC Sport.

Macron tha se mbyllja e Francës do të zgjerohej deri më 11 maj, pas së cilës edhe shkollat do të rihapeshin në mënyrë progresive, ndërsa baret, restorantet dhe kinematë do të qëndrojnë të mbyllura. Nuk do të kishte festa verore “para mes të korrikut”.

Kjo garë do të ishte çmimi i 10-të i madh që do të anulohet në fillimin e një sezoni që është hedhur mbeturina nga kriza e koronavirusit./Gazeta Sinjali/