image 4 mënyra si të trajtoni venat varikoze që këmbët tuaja të duken më të bukura - Sinjali

4 mënyra si të trajtoni venat varikoze që këmbët tuaja të duken më të bukura

news image

Variçet ose grumbullimi i gjakut janë vena të fryra dhe të shtrembëruara, të dukshme nën sipërfaqen e lëkurës të cilat sipas ekspertëve shkaktojnë lodhje të këmbës, ënjtje dhe bezdisje, shkruan Gazeta Sinjali.

Variçet apo venat varikoze shkaktohen më shpesh nga qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë ose ulur, nga faktorë gjenetik, mbipesha, shtatzënia etj, shkruan Living, transmeton Gazeta Sinjali.

Ato mund të jenë dhe një paralajmërim i rreziqeve afatgjata të shëndetit si: trombozë, mpiksje gjaku, qarkullim i dobët dhe ënjtje të këmbëve.

Më poshtë keni 4 mënyrë se si të kujdeseni për to:

1. Uthulla e mollës trajton venat me variçe në sajë të aftësisë së saj për të eliminuar depozitat e kalciumit në enët e gjakut.
Ajo që duhet të bëni është të masazhoni këmbët me uthull molle dhe brenda dy javësh do të vini re përmirësime.

2. Speci djegës. Përbërësi aktiv i specit djegës capsaicin, është një tjetër përforcues i qarkullimit të gjakut . Nëse vuani nga venat me variçe, provoni të bëni një paste nga përzierja e specit të kuq me lëngun e aloe veras dhe aplikojeni direkt në këmbët tuaj.

3. Hudhra redukton inflamacionin lidhur me venat me variçe. Ju mund të bëni një krem nga përzierja e hudhrës me karafil e pak alkool. Aplikojeni këtë krem në zonën e prekur nga variçet 4 herë në javë.

4. Majdanozi përmban shumë vitaminë C, vitamine e cila riparon venat dhe forcon kapilarët – strukturat që transportojnë gjakun në venat tuaja./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: