image 232 pacientë po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës, 133 me COVID - Sinjali

232 pacientë po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës, 133 me COVID

news image

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në 7 spitalet e përgjithshme, po trajtohen 232 pacientë, shkruan Gazeta Sinjali.

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, ka njoftuar se në saje të raportit 24 orësh të punës, për datën 21 maj 2021, 133 pacientë janë të konfirmuar me COVID-19.

9 persona janë në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa 160 nën asistim të oksigjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 130 pacientë:

7 pacientë janë në gjendje të rënduar

72 janë të konfirmuar me Sars Cov-2

99 janë me oksigjeno-terapi.

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 53 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 63 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 7 pacientë + 1 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 6 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 1 pacientë.

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 102 pacientë:

2 në gjendje të rënduar

61 të konfirmuar pozitivë

61 me oksigjeno-terapi.

 Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:

Spitali i Prizrenit, 19 pacientë

Spitali i Gjakovës, 16 pacientë

Spitali i Pejës, 32 pacientë

Spitali i Gjilanit, 21 pacientë

Spitali i Ferizajt, 8 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 3 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 3 pacientë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: