image ZYRTARE: Sarri rinovon kontratën me Lazion, kjo do të jetë e ardhmja e Muriqit

Futboll

ZYRTARE: Sarri rinovon kontratën me Lazion, kjo do të jetë e ardhmja e Muriqit

news image

Lazio ka njoftuar zyrtarisht se trajneri Maurizio Sarri ka nënshkruar një kontratë të re deri në qershor 2025.

Sportitalia kishte raportuar tashmë se dokumentet u përfunduan dje në mbrëmje në terrenin stërvitor të Formello me një pagë prej 3.5 milionë euro në sezon plus bonuse të lidhura me performancën.

Tani klubi ka lëshuar një deklaratë duke konfirmuar se trajneri është i lidhur me Stadio Olimpico në Romë deri në qershor 2025.

Ai kishte marrë drejtimin vetëm verën e kaluar dhe marrëveshja e tij e mëparshme ishte menduar të mbaronte deri në qershor 2023, kështu që kjo tregon përkushtimin e tij për një projekt afatgjatë me ‘Biancocelesti’.

Është mbi të gjitha një marrëveshje e bazuar në një vizion të përbashkët për të krijuar një skuadër më të fortë.

Sarri e çoi Lazion në vendin e pestë në Serie A gjatë sezonit të tij debutues, që do të thotë se ata kualifikohen në fazën e grupeve të Ligës së Evropës si fara kryesore.

Tekniku 63-vjeçar më parë kishte sukses te Napoli, Chelsea dhe Juventus.

Ndërkohë, eksperti i transferimeve të Sportitalia, Alfredo Pedullà thotë se drejtori Igli Tare ka premtuar se do të shesë shpejt lojtarë si Denis Vavro, Vedat Muriqi dhe Gonzalo Escalante, duke liruar kështu burime të çmuara për Lazio për të vepruar në tregun e transferimeve.

Sezonin e kaluar, duke qenë se indeksi i likuiditetit ishte negativ deri në ditët e fundit të verës, Lacios iu desh të linte në minutën e fundit aktivitetin e transfertave.

/GazetaSinjaliSport/