image Zvicra thotë se nuk do të ndryshojë politikën që ndalon rieksportin e armëve në Ukrainë

Botë

Zvicra thotë se nuk do të ndryshojë politikën që ndalon rieksportin e armëve në Ukrainë

news image

Qeveria e Zvicrës tha të premten se nuk do të ndryshojë politikën e saj të kahershme që ndalon transferimin e armëve të prodhimit zviceran në një vend të tretë, pavarësisht presionit në rritje nga vendet për t’i eksportuar ato në Ukrainë.

“Këshilli federal është i përkushtuar ndaj vlerave të neutralitetit zviceran dhe do të vazhdojë të punojë për të siguruar që përfitimet e neutralitetit të realizohen”, tha Reuters në një deklaratë.

/GazetaSinjali/