image Zgjidhjet natyrale për fytin e tharë - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

97.996

Të shëruar

82.064

Të vdekur

1.988

Zgjidhjet natyrale për fytin e tharë

news image

Fyti i thatë është një problem i pakëndshëm dhe shpesh i dhimbshëm, që mund të çojë në një shumëllojshmëri sëmundjesh shoqëruese.

Ato përfshijnë vështirësinë e gëlltitjes, kollitjen, urthin, dhimbje të trupit, vjellje dhe ethe.

Çfarë e shkakton fytin e thatë?

Ngrohësit e brendshëm të shtëpisë apo zyrave që thajnë ajrin

Konsumi i tepërt i kafeinës dhe alkoolit

Irritimi i mukozës

Pirja e duhanit

Ndotja e ajrit nga pluhurat

Alergjia

Trajtimet natyrale për fytin e thatë

Gargarë me ujë me kripë

Uji i ngrohtë është një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar në lehtësimin e thatësirës së fytit. Kripërat punojnë për të pastruar dhe tharë lagështinë e krijuar nga bakteret, shkruan Agroweb.

Çaj me mjaltë

Cigaret dhe alkooli janë veçanërisht irrituese për indet e fytit. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: