image Zgjedhjet presidenciale, masa sigurie të larta në Afganistan - Sinjali

Botë/ Zgjedhjet presidenciale, masa sigurie të larta në Afganistan

news image

Votimi në zgjedhjet presidenciale në Afganistan, po zhvillohet në mes të sigurisë së madhe dhe kërcënimeve nga kryengritësit.

Dhjetëra mijëra forca afgane janë vendosur në të gjithë vendin për të kundërshtuar militantët talibanë që janë zotuar të shënjestrojnë qendrat e votimit.

Votimi i vonuar dy herë po zhvillohet pasi bisedimet e paqes Taliban-SHBA u rrëzuan në fillim të këtij muaji.

Dy kandidatët kryesorë janë kryetari aktual, Ashraf Ghani dhe shefi ekzekutiv, Abdullah Abdullah./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin