image Zelensky flet me senatorët amerikanë, kërkon sanksione më të ashpra kundër Rusisë

Botë

Zelensky flet me senatorët amerikanë, kërkon sanksione më të ashpra kundër Rusisë

news image

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelensky kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndihmë për krijimin e një zone të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Gjatë një bisede në platformën Zoom, Zelensky u kërkoi senatorëve amerikanë sanksione më të mëdha ndaj Rusisë, duke përfshirë energjinë, dhe më shumë ndihmë ushtarake drejtuar forcave ukrainase. Ai falënderoi SHBA-në për mbështetjen që ka dhënë deri më tani, por mesazhi i tij i përgjithshëm ishte se vendi i tij ka nevojë për më shumë ndihmë, ndërsa tendoset kundër pushtimit rus.

Një senator tjetër në thirrje tha se Zelensky mbrojti ndalimin e importeve të naftës ruse, pezullimin e të gjitha transaksioneve tregtare – si Visa dhe Mastercard – dhe u kërkoi ligjvënësve që të ndihmonin Ukrainën të merrte më shumë avionë me të cilët pilotët ukrainas janë trajnuar dhe mund të fluturojnë. Ai tha se ata do të bënin luftime dhe fluturime, por ai ka nevojë për avionin.

Telefonata, e cila filloi rreth orës 9:30 të mëngjesit, ET, zgjati një orë.

Në fund të telefonatës, dhjetëra ligjvënës hoqën zërin për të falënderuar Zelenskyn dhe për të shprehur mbështetjen e tyre, me disa duke thënë “Slava Ukraini”, sipas dikujt që ishte në telefon, i cili tha se presidenti ukrainas ishte i prekur qartë nga gjesti. /GazetaSinjali/