image Zelensky dëshiron të takohet me homologun kinez Xi: Do të ishte e dobishme për sigurinë në botë

Botë

Zelensky dëshiron të takohet me homologun kinez Xi: Do të ishte e dobishme për sigurinë në botë

news image

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se do të dëshironte të zhvillonte një takim dypalësh me udhëheqësin kinez Xi Jinping.

Kur u pyet në një konferencë shtypi në Kiev se si planifikon të sjellë në anën e tij vendet që janë larguar gjeopolitikisht nga Ukraina, Zelensky tha se planifikon të takohet me Xi.

“Unë besoj se kjo do të ishte e dobishme si për shtetet tona ashtu edhe për sigurinë në botë”, tha ai, duke shtuar se “Kina dhe Ukraina kanë shumë qarkullim tregtar”.

Kina nuk ka dhënë asnjë tregues se një takim midis Xi dhe Zelensky është i mundur.

“Nuk është vetëm një çështje lufte. Ne jemi vende që jemi të interesuar të ruajmë një marrëdhënie ekonomike,” vazhdoi Zelensky. “Me sa di unë, Kina e respekton integritetin territorial, historikisht e ka respektuar dhe prandaj duhet të bëjë gjithçka që mundet që Federata Ruse të largohet nga territori ynë, sepse kjo do të nënkuptonte respekt për sovranitetin dhe integritetin territorial”.

Presidenti tha gjithashtu se është e nevojshme të respektohet e drejta ndërkombëtare dhe Karta e Kombeve të Bashkuara, dhe nëse Kina pajtohet me këtë, atëherë kjo do të thotë se mbështet “formulën e paqes” të paraqitur nga Ukraina, e cila i bën thirrje Rusisë të largohet nga çdo pjesë e asaj që njihet ndërkombëtarisht si territor ukrainas.

Zelensky tha më herët “ne duhet të punojmë me Kinën” nëse vendi mund të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe integritetin territorial. Të premten, Kina tha se është e gatshme të luajë një rol konstruktiv në zgjidhjen e çështjeve midis Ukrainës dhe Rusisë.

/GazetaSinjali/