image Zbulohet se si do t’i sulmojë Rusia linjat e reja të frontit të Ukrainës

Botë

Zbulohet se si do t’i sulmojë Rusia linjat e reja të frontit të Ukrainës

news image

Konflikti në Ukrainë është zhvendosur në lindje të vendit, ku forcat ukrainase janë të forta dhe të përgatitura mirë.

Analistët besojnë se njësitë më të mira të Ukrainës janë në lindje dhe se ato janë gërmuar në sisteme llogore dhe pozicione të tjera të fortifikuara.

Deri më tani, trupat ukrainase i kanë rezistuar fuqimisht avancimit rus, por ato mund të jenë shumë më të mëdha në numër nga forcat ruse që po shkojnë përpara në disa zona.

Zyrtarët rusë kanë thënë se fokusi i forcave të saj është tani “çlirimi i plotë” i Donbasit, duke iu referuar gjerësisht rajoneve lindore të Ukrainës, Luhansk dhe Donetsk, raporton BBC.

Terreni në lindje do të përbëjë sfida të mëdha për rusët ndërsa ata sulmojnë.

Me më pak tokë të pyllëzuar se në veri të vendit, analistët thonë se zonat e hapura mund të favorizojnë mbrojtësit ukrainas.

/GazetaSinjali/