image YouTube kufizon lajmet e rreme se koronavirusi shkaktohet nga rrjeti 5G - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

57.696

Të shëruar

50.731

Të vdekur

1.450

YouTube kufizon lajmet e rreme se koronavirusi shkaktohet nga rrjeti 5G

news image

YouTube dhe platformat e tjera të mediave sociale janë duke ndërmarrë hapa për të kufizuar përhapjen e teorive të komplotit që lidhin rrejshëm rrjetet 5G dhe pandeminë koronavirus pas një serie sulmesh mbi kullat e telefonave mobilë.

Operatorët telefonikë thanë se ka pasur të paktën pesë raste të vandalëve që ndezin zjarr kullat në Britaninë e Madhe gjatë ditëve të kaluara.

Disa video në YouTube që pretendojnë një lidhje midis virusit dhe teknologjisë së re pa tela-super të shpejtë kanë grumbulluar qindra-mijëra shikime.

Në një deklaratë të përbashkët, grupet e BT Group, Telefonica, O2, Vodafone dhe Three, në pronësi të CK Hutchison Holdings (CKHUY), thanë që pretendimet mbi 5G në asnjë mënyrë nuk janë të lidhura me pandeminë koronavirus.

“Jo vetëm që këto pretendime janë të pabaza, por ato janë të dëmshme për njerëzit dhe b izneset që mbështeten në vazhdimësinë e shërbimeve tona. Ata gjithashtu kanë çuar në abuzim të inxhinierëve tanë dhe në disa raste kanë parandaluar mirëmbajtjen thelbësore të rrjetit”, thanë operatorët e rrjetit celular në një deklaratë për media.

5G lejon përpunimin më të madh dhe të shpejtë të të dhënave, dhe shihet si një përbërës integral i teknologjive të reja të ndërlidhura siç janë automjetet e automatizuara dhe pajisjet inteligjente.

Por teoritë e rreme të komplotit që lidhen me lidhjen e 5G me koronavirusin e ri kanë qenë rreth e rrotull qëkur virusi u shfaq për herë të parë në Kinë. Nuk ka asnjë provë që lidh teknologjinë 5G dhe përhapjen e koronavirusit.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Facebook tha që kompania po merr masa “agresive” për të luftuar dezinformimin rreth virusit dhe “po fillon të heqë pretendimet e rreme të cilat lidhin teknologjinë Covid-19 me 5G” dhe që inkurajojnë s ulmet ndaj kullave të telefonisë mobile. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin