image Xhaka shpërthen me kritika ndaj bashkëlojtarëve të tij pas humbjes ndaj Newcastles

Futboll

Xhaka shpërthen me kritika ndaj bashkëlojtarëve të tij pas humbjes ndaj Newcastles

news image

Granit Xhaka tha se Arsenalit i duheshin më shumë “topa” kundër Newcastle të hënën, duke shtuar se Topçinjtë nuk e meritonin të ishin në fushë pasi ambiciet e tyre në Ligën e Kampionëve u shkatërruan.

Arsenali u mund 2-0 në St. James Park nga Newcastle United.

Fitorja do t’i kishte vënë ata përpara Spurs një xhiro para mbylljes së sezonit në Premier League.

“Nuk e di pse nuk po bëjmë atë që kërkon trajneri për ne”, tha Xhaka për Sky Sports.

“Nëse dikush nuk është gati për këtë lojë, qëndroni në shtëpi. Nuk ka rëndësi mosha juaj. Nëse jeni nervoz, qëndroni në stol ose qëndroni në shtëpi. Ju duhet që njerëzit të kenë topat për të ardhur këtu dhe për të luajtur. Ishte një nga ndeshjet më të rëndësishme për ne. Ndihemi shumë të zhgënjyer për njerëzit që erdhën këtu.

“Ne nuk bëmë atë që ishte plani i lojës, duke mos dëgjuar trajnerin. Ajo që ndodhi ishte një paraqitje katastrofike. Ne nuk e meritojmë të luajmë në Champions League apo edhe Europa League. Është shumë e vështirë për ta kaluar këtë për momentin.

“Është e vështirë të gjesh fjalët e duhura. Nga minuta e parë deri në të 90-ën nuk e meritonim të ishim në fushë”.

Djemtë e Mikel Arteta janë teknikisht ende në garë për një vend në Champions League në ditën e fundit të sezonit, por shanset e tyre janë të pakta.

Ata duhet të mposhtin Evertonin dhe të shohin Tottenhamin të humbasë nga Norwich City i vendit të fundit në mënyrë që të pretendojnë vendin e katërt.

Vetëm disa javë më parë u duk se Arsenali do ta kryente lehtësisht punën dhe rënia e tyre ka qenë e vështirë për lojtarët e tyre.

“Presim gjashtë vite”, tha Xhaka. Ne kishim gjithçka në duart tona. Ne dukej sikur ishim në pozicionin ku është Newcastle dhe ata ishin aty ku jemi ne”, deklaroi Xhaka.

/GazetaSinjaliSport/