image Wenger po synon përmirësimin e futbollit nga niveli amator në atë profesional - Sinjali

Wenger po synon përmirësimin e futbollit nga niveli amator në atë profesional

news image

Trajneri legjendar Arsene Wenger po udhëheq auditimin më të madh të FIFA-s për të ardhmen e futbollit.

Ish-trajneri i Arsenalit, Wenger, i cili është shefi i zhvillimit të futbollit global të FIFA-s, ka qenë në kontakt me Federatën e Futbollit për pikëpamjet e tyre se si të mbrohet e ardhmja e sportit – me një theks të veçantë se si të përmirësohet futbolli bazë dhe kalimi në lojë profesionale.

Wenger, 72 vjeç, do të analizojë opinionet e të 211 shoqatave kombëtare, me idenë për të marrë mendime mbi stërvitjen, zhvillimin dhe marrjen e aksesit në fusha.

Wenger tha: “Futbolli amator është një aspekt thelbësor themelor i zhvillimit të futbollit global. Një sistem i fortë futbolli amator siguron që kushdo që dëshiron të luajë futboll të ketë mundësinë ta bëjë këtë në çdo nivel, duke lejuar që të gjitha aspektet e lojës të lulëzojnë në atë vend.

Programi i Futbollit Amator i FIFA-s, i cili është i lidhur ngushtë me skemën e zhvillimit të talenteve të FIFA-s, është pjesë e angazhimit tonë për të zhvilluar shtresat bazë të piramidës së futbollit, duke u ofruar të gjitha shoqatave tona anëtare mundësi rritjeje nga një perspektivë globale.”

Rezultatet nga sondazhi i Programit të Futbollit Amator të FIFA-s do ta ndihmojnë Wenger të përpilojë një raport të plotë dhe gjithashtu të lidhet me skemën e zhvillimit të talenteve të organit qeverisës për të ndihmuar më shumë lojtarë të bëjnë një karrierë në futboll.

Roli i profilit të lartë të Wengerit në FIFA e pa atë të mbështeste një kalendar global me pamje të re, me synimin për të mbajtur Kupën e Botës çdo dy vjet, ndërsa ai gjithashtu ka përfunduar kërkime të gjera në teknologjinë e automatizuar që do të përdoret në vendimet e arbitrimit.

Fituesi i trefishtë i Premier League është rikthyer në garë këtë fundjavë teksa menaxhon skuadrën e pjesës tjetër të botës në Soccer Aid.

72-vjeçari u tërhoq nga drejtimi i futbollit në vitin 2018 pasi i dha fund një mandati 22-vjeçar si trajner i Arsenalit.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: