image Vrasja e pesë personave të një familjeje, kërkimi për të dyshuarin po vazhdon

Botë

Vrasja e pesë personave të një familjeje, kërkimi për të dyshuarin po vazhdon

news image

Një burrë nga Teksasi shkoi në vendin fqinj me një pushkë dhe filloi të qëllonte fqinjët e tij, duke vrarë një 8-vjeçar dhe katër të tjerë brenda shtëpisë, pasi familja i kërkoi të ndalonte të qëllonte në oborrin e tij sepse foshnja e tyre po përpiqej të flinte, thanë autoritetet të shtunën.

Sherifi i Qarkut San Jacinto, Greg Capers u tha gazetarëve në vendngjarje se autoritetet po kërkonin për 38-vjeçarin Francisco Oropeza pas të shtënave gjatë natës në qytetin e Cleveland, rreth 45 milje në veri të Hjustonit. Në mëngjesin e vonë të së shtunës, Capers tha se autoritetet po përdornin qen që gjurmojnë aromën dhe një dron lart në kërkim të Oropezës. Ai tha se Oropeza përdori një pushkë të stilit AR në të shtënat.

“Prioriteti ynë numër një është sikur ka qenë gjithmonë që nga orët e hershme të mëngjesit të mëngjesit të sotëm – vonë, vonë mbrëmë – është gjetja e këtij të dyshuari dhe vendosja e tij pas hekurave ku i përket,” tha Capers në një konferencë të dytë shtypi të shtunën vonë pasdite, duke shtuar se i dyshuari “mund të jetë kudo tani.”

Gjatë kontrollit, autoritetet gjetën telefonin celular të të dyshuarit dhe disa veshje, zbuloi Capers.

Hetuesit besojnë se ata kanë në posedim pushkën e cila u përdor në të shtënat, shtoi sherifi.

“Ne besojmë se e kemi atë armë, por nuk e dimë nëse ai mban apo jo një armë më të vogël,” tha Capers.

Capers tha se kishte gjithsej 10 persona në shtëpi në momentin e të shtënave dhe se pesë personat e tjerë brenda nuk u lënduan. Ai tha se dy nga viktimat, që të gjitha besohet të jenë nga Hondurasi, u gjetën të shtrirë mbi dy fëmijë brenda.

“Të gjithë ata që u qëlluan u qëlluan nga qafa lart, pothuajse në stilin e ekzekutimit,” tha Capers gjatë një konference të mëparshme për shtyp në vendngjarje.

“Zonjat e Hondurasit që ishin shtrirë mbi këta fëmijë po e bënin këtë në një përpjekje të tillë për të mbrojtur fëmijën,” sipas Capers, i cili tha se gjithsej tre fëmijë të mbuluar me gjak u gjetën në shtëpi, por ishin të vendosur të ishin të padëmtuar pasi duke u dërguar në një spital.

Capers tha se dy persona të tjerë u ekzaminuan në vendngjarje dhe u lanë të lirë.

Viktimat u identifikuan si Sonia Argentina Guzman, 25, Diana Velazquez Alvarado, 21, Julisa Molina Rivera, 31, Daniel Enrique Laso, 8, Jose Jonathan Casarez, 18, konfirmoi sherifi.

I dyshuari përballet me pesë akuza për vrasje dhe është ende i lirë, tha Capers. Një gjykatës ka lëshuar gjithashtu një urdhër arresti dhe një garanci prej 5 milionë dollarësh, zbuloi Capers në një postim në mediat sociale.

Konfrontimi pasoi anëtarët e familjes që ecën deri te gardhi dhe i kërkuan të dyshuarit të ndalonte të shtënat, tha Capers. Ngjarja nisi si një telefonatë ngacmimi në zyrën e sherifit pak pas orës 23:30. Të premten në mbrëmje në një shtëpi në Walter Drive në nënndarjen Trails End, raportoi CBS Houston KHOU-TV.

Sipas Capers, një person në shtëpi mori një video të të dyshuarit duke ecur deri te dera e përparme me pushkë.

Autoritetet kanë qenë më parë në shtëpinë e të dyshuarit, sipas Capers. “Deputetët kanë ardhur dhe kanë folur me të për të qëlluar me armë në oborr,” tha ai.

Capers tha se disa nga ata në shtëpi sapo ishin shpërngulur nga Hjustoni në fillim të javës, por ai nuk e dinte nëse ata po planifikonin të qëndronin atje.

FBI tani po udhëheq operacionin e kërkimit, tha Capers, dhe të gjitha përditësimet e mëtejshme mbi rastin do të vijnë nga FBI. Texas Rangers po ndihmonte gjithashtu me hetimin.

“Ne jemi ende atje jashtë duke u përpjekur për të gjetur këtë individ,” tha James Smith, agjenti special i FBI-së i ngarkuar me Zyrën e Fushës në Houston. “Ne e konsiderojmë të armatosur dhe të rrezikshëm”.

Në të gjithë SHBA që nga 1 janari, ka pasur të paktën 18 të shtëna që lanë katër ose më shumë njerëz të vdekur, sipas një baze të dhënash të mbajtur nga Associated Press dhe USA Today, në partneritet me Northeastern University. Dhuna nxitet nga një sërë motivesh: vrasje-vetëvrasje dhe dhuna në familje; hakmarrja e bandës; të shtëna në shkolla dhe hakmarrje në vendin e punës.

Teksasi është përballur me të shtëna të shumta masive në vitet e fundit, duke përfshirë sulmin e vitit të kaluar në shkollën fillore Robb në Uvalde; një sulm racist në një El Paso Walmart në 2019; dhe një person i armatosur që hapi zjarr në një kishë në qytetin e vogël të Sutherland Springs në 2017.

Vigjilja e lutjes me qirinj do të fillojë në orën 16:30. sipas kohës lokale, ka konfirmuar CBS News. Asnjë familje viktima nuk pritet të marrë pjesë.

Udhëheqësit republikanë në Teksas kanë refuzuar thirrjet për kufizime të reja të armëve të zjarrit, duke përfshirë këtë vit për protestat e disa familjeve, fëmijët e të cilëve u vranë në Uvalde.

/GazetaSinjali/