image Vizita në Pentagon, Haradinaj kërkon që angazhimi i ShBA-ve në forcimin e FSK-së të jetë i vazhdueshëm
[wp-story id="814678"]

Politikë

Vizita në Pentagon, Haradinaj kërkon që angazhimi i ShBA-ve në forcimin e FSK-së të jetë i vazhdueshëm

news image

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar Drejtorin Kryesor të Departamentit të Mbrojtjes për Evropë dhe Politikat e NATO-s, Andrew L. Winternitz, gjatë vizitës së tij në ShBA.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Haradinaj tha se kërkoi nga Witernitz që angazhimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në forcimin dhe avancimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës të jetë i vazhdueshëm.

“Në takim shpreha falënderimet më të larta për djemtë dhe vajzat amerikane që shërbejnë në Kosovë. Kërkova nga z. Winternitz që angazhimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në forcimin dhe avancimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës të jetë i vazhdueshëm.

Duke i falënderuar për mbështetjen e parezervë e cila rezultoi me formimin e Ushtrisë së Kosovës, potencova edhe njëherë se synim i Kosovës është që sa më shpejt të jemi anëtar i NATO-s, në rresht me shtetet prijëse të lirisë dhe demokracisë në botë”, shkroi Haradinaj.

/GazetaSinjali/