image Vdekja e një personi me ngjyrë në paraburgim, rikthehen protestat në Francë: Policia është raciste

Evropë

Vdekja e një personi me ngjyrë në paraburgim, rikthehen protestat në Francë: Policia është raciste

news image

Mijëra persona rikthyen në vëmendje vdekjen Adama Traore, një personi me ngjyrë që ndërroi jetë në paraburgimin e Francës, pas arrestimit nga policia.

Shtatë vite pas ngjarjes së rëndë, francezët kanë dalë në protesta, përfshirë motrën e 24-vjeçarit, e cila ende kërkon drejtësi.

“Ne po marshojmë që të rinjtë të denoncojnë dhunën e policisë. Ata duan të fshehin vdekjen tonë. Ata autorizojnë marshime nga neo-nazistët, por nuk na lejojnë të marshojmë. Franca nuk mund të na japë mësime morale. Policia e saj është raciste dhe e dhunshme”, tha motra e viktimës.

Protestuesit shprehen se policia është e dhunshme, dhe se kjo po dallohet gjithmonë e më shumë, ku rasti më i fundit i përket vrasjes së një 17-vjeçari nga ana e policisë pak ditë më parë në Francë.

Edhe pse qeveria i ndaloi grumbullimet, marshimet u zhvilluan në të gjithë Francën për të denoncuar brutalitetin e policisë, ndërsa tensionet po rriten pas disa ditësh trazirash që përfshinë vendin.

Rreth 30 demonstrata kundër dhunës policore u zhvilluan në të gjithë Francën.

/GazetaSinjali/