image Van Gaal shpjegon se sa afër ishte Man Utd në transferimin e Manes

Futboll

Van Gaal shpjegon se sa afër ishte Man Utd në transferimin e Manes

news image

Louis van Gaal ishte afër nënshkrimit të Sadio Manes në Manchester United në vitin 2016 derisa një telefonatë nga Jurgen Klopp ndryshoi situatën.

Van Gaal donte të nënshkruante Mane nga Southampton pasi u impresionua nga bëmat e tij në sezonin 2015-16 të Premier League. Kontrata u hartua pasi lojtari ra dakord për kushtet, por sulmuesi ndryshoi mendje në orën e 11-të dhe iu bashkua Liverpoolit.

“Sadio Mane është një lojtar i vërtetë i ekipit dhe kjo është arsyeja pse unë me të vërtetë doja ta nënshkruaja atë (në Manchester United). Këta janë lojtarë të vështirë për të luajtur kundër tyre,” tha Van Gaal për botimin holandez NOS.

Më parë Mane ka treguar se sa afër ishte bashkimi me Djajtë e Kuq: “Kam pasur kontratën atje. I kisha rënë dakord të gjitha. Por në vend të kësaj, mendova, ‘Jo, dua të shkoj në Liverpool’. Isha i bindur të shkoja me projektin e (Jurgen) Klopp. Më kujtohet ende hera e parë që mora telefonatën nga Klopp. Ai tha: “Ne kemi një projekt të madh në Liverpool dhe dua që ju të jeni pjesë e tij”.

Mane ishte në formë të shkëlqyer në sezonin përpara se të kalonte në Anfield, duke shënuar një dygolësh kundër Liverpoolit dhe gjithashtu një hat-trick kundër Manchester Cityt. Ai e përfundoi sezonin me 15 gola dhe nëntë asistime në 43 paraqitje në të gjitha garat, gjë që tërhoqi vëmendjen e topave të mëdha të Premier League.

/GazetaSinjaliSport/