image Ushtria ukrainase zbulon planin e Rusisë për goditjen e fabrikës së çelikut

Botë

Ushtria ukrainase zbulon planin e Rusisë për goditjen e fabrikës së çelikut

news image

Në përditësimin e saj të fundit, ushtria ukrainase ka thënë se forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë qytetin port kyç jugor të Mariupolit.

Sipas njoftimit, ushtria ruse po planifikon të nisë një ofensivë pranë fabrikës së çelikut Azovstal ku thuhet se janë vendosur trupat ukrainase.

Këtu janë disa nga pikat e tjera të theksuara nga ushtria ukrainase:

  • Forcat ruse vazhdojnë të kryejnë sulme në infrastrukturën civile në rajonet Kharkiv dhe Zaporizhzhia në verilindje të Ukrainës. Ka edhe zbulim aktiv ajror nga rusët
  • Forcat ruse kanë shpallur të ashtuquajturin “nivelin e verdhë të kërcënimit terrorist” në rajonet në kufi me Ukrainën dhe në Krime.
  • Përditësimi spekulon se ky nivel kërcënimi ka të ngjarë të organizojë lëvizjen e pajisjeve ushtarake, armëve dhe personelit në Ukrainë
  • Forcat ruse kanë dërguar 400 personel të përbërë nga ushtarakë me përvojë luftarake në Ukrainë si përforcime.
  • Ushtria ukrainase ka rrëzuar një avion rus Su-25
  • Ai ka shkatërruar gjithashtu dy automjete dhe tre sisteme artilerie ruse në Donetsk dhe Luhansk.

/GazetaSinjali/