COVID-19

Të infektuar

1158

Të shëruar

876

Të vdekur

30

Ushqimet e duhura që ju ndihmojnë të humbisni kilogramët e tepërt

news image

Ushqimet që plotësojnë nevojat e njeriut janë të larmishme dhe të ndryshme. I tillë është edhe ndikimi i tyre tek hormonet, uria dhe kaloritë e djegura.

Vezët


Vezët janë ndër ushqimet më të pasura me ushqyes. Ato frenojnë urinë, ju ngopin dhe ndihmojnë në rënien në peshë.

Barishtet


Barishtet janë një burim shumë i mirë vitaminash dhe mineralesh. Ato përmbajnë pak kalori por shumë fibër, e cila ju mban të ngopur për shumë kohë.

Salmoni


Ky peshk është shumë i pasur me proteinë dhe acide yndyrore omega-3. Salmoni është zgjedhja kryesore e çdo regjimi ushqimor për rënien në peshë.

Perimet


Perimet si brokoli, lakra, lulelakra dhe lakrat e egra janë shumë të pasura me proteinë. Ato kanë pak kalori, ndihmojnë në rënien në peshë dhe përmirësojnë shëndetin.

Mishi i Pulës dhe ai pa dhjamë


Ngrënia e mishit të pulës dhe mishit të viçit pa dhjamë (të papërpunuar) është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur sasinë e proteinës në organizëm. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, zëvendësimi i karbohidrateve dhe yndyrnave me proteinë e bën më të lehtë rënien nga pesha.

Patatet e ziera


Patatet e ziera janë ndër ushqimet që ju ngopin më shumë. Ato frenojnë oreksin dhe ju pengojnë ta teproni me ushqim gjatë ditës.

Peshku ton


Ky peshk përmban pak kalori por shumë proteinë. Ai nuk përmban dhjamë që do të thotë se ofron pak yndyrë.

Bishtajoret


Bishtajoret dhe fasulet përmbajnë sasi të larta proteine dhe fibre. Kjo do të thotë se falë tyre do të merrni pak kalori por do të jeni të ngopur për shumë gjatë.

Supat


Supat me perime ose mish pule janë shumë efikase. Ato të ngopin dhe e pajisin trupin me shumë ushqyes. Supat nuk duhet të kenë shumë yndyrë.

Gjiza dhe kosi


Gjiza përmban shumë proteinë. Falë saj ju mund të konsumoni një vakt të bollshëm me pak kalori. Kosi nga ana tjetër është i pasur me probiotikë por ju duhet të zgjidhni gjithmonë kosin e bërë në shtëpi dhe ajo të gatshëm në market.

Avokadot

Avokadot janë një shembull i jashtëzakonshëm i yndyrnave të shëndetshme. Ato duhen konsumuar pa e tepruar që të humbisni në peshë.

Uthulla e mollës


Uthullën duhet ta përfshini nëpër vakte që të frenoni urinë dhe të humbisni kaloritë e tepërta. Ajo rekomandohet në sallata dhe gjatë vakteve të pasura me karbohidrate.

Arrorët


Arrorët mund të jenë të pasur me yndyrna por ato janë të shëndetshme. Nga ana tjetër kanë shumë proteinë dhe fibër. Nëse nuk e teproni, arrorët ju ndihmojnë të humbisni në peshë.


Drithërat e plota


Këto drithëra përmbajnë shumë fibër dhe proteinë. Drithërat më të shëndetshme janë tërshëra, orizi kaf dhe kinoa.

Speci djegës


Ushqimet pikante frenojnë oreksin dhe djegin yndyrnat. Speci djegës është një nga erëzat më të mira kundër mbipeshës.

Frutat


Frutat mund të përmbajnë sheqer, por nga ana tjetër ato janë të pasura me fibër, antioksidantë dhe ushqyes të tjerë që ulin nivelin e sheqerit në gjak.

Qitro


Nëse hahet përpara vaktit, qitro frenon oreksin dhe sasinë e kalorive të marra. Ai rekomandohet fort për rënien në peshë.

Farat Chia


Këto fara janë të pasura me fibër. Ajo frenon oreksin dhe ju ngop, duke ndihmuar kështu në rënien në peshë. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin