image Ukraina thotë se Rusia ka marrë peng 400 mijë civilë
[wp-story id="814678"]

Botë

Ukraina thotë se Rusia ka marrë peng 400 mijë civilë

news image

Ukraina ka akuzuar Moskën se ka marrë me forcë qindra mijëra civilë nga qytetet e shkatërruara të Ukrainës në Rusi, ku disa mund të përdoren si “peng” për të bërë presion ndaj Kievit që të heqë dorë, raporton Associated Press .

Lyudmyla Denisova, ombudspersonja e Ukrainës, tha se 402,000 njerëz, përfshirë 84,000 fëmijë, janë marrë kundër vullnetit të tyre.

Kremlini dha numra pothuajse të njëjtë për ata që janë zhvendosur, por tha se donin të shkonin në Rusi . Rajonet lindore të Ukrainës të kontrolluara nga rebelët janë kryesisht rusishtfolëse dhe shumë njerëz atje kanë mbështetur lidhjet e ngushta me Moskën.

Kievi dhe Moska dhanë rrëfime kontradiktore në lidhje me zhvendosjen e njerëzve në Rusi dhe nëse ata po zhvendoseshin me dëshirë ose po detyroheshin ose gënjeheshin.

Gjenerali rus Mikhail Mizintsev tha të enjten se rreth 400,000 personat e evakuuar në Rusi që nga fillimi i aksionit ushtarak ishin nga rajonet Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore , ku separatistët pro-Moskës kanë luftuar për kontroll për gati tetë vjet.

Autoritetet ruse thanë se po ofrojnë strehim dhe po japin pagesa për të evakuuarit.

Por guvernatori i rajonit të Donetsk Pavlo Kyrylenko tha se “njerëzit po zhvendosen me forcë në territorin e shtetit agresor”. Denisova tha se ata që u hoqën nga trupat ruse përfshinin një grua 92-vjeçare në Mariupol, e cila u detyrua të shkonte në Taganrog në Rusinë jugore.

Zyrtarët ukrainas thanë se rusët po marrin pasaportat e njerëzve dhe po i transferojnë ata në “kampet e filtrimit” në lindjen e Ukrainës të kontrolluar nga separatistët përpara se t’i dërgojnë në zona të ndryshme të largëta, të depresuara ekonomikisht në Rusi.

Në mesin e të arrestuarve, akuzoi Ministria e Jashtme e Ukrainës, ishin 6,000 banorë të Mariupolit, qyteti port i shkatërruar në lindje të vendit. Trupat e Moskës po konfiskojnë dokumente identiteti nga 15,000 persona të tjerë në një pjesë të Mariupolit nën kontrollin rus, tha ministria.

Disa mund të dërgohen deri në ishullin Sakhalin të Paqësorit, tha inteligjenca ukrainase, dhe atyre u ofrohet punë me kusht që të mos largohen për dy vjet. Ministria tha se rusët synojnë t’i “përdorin ata si pengje dhe të ushtrojnë më shumë presion politik mbi Ukrainën”.

/GazetaSinjali/