image Ukraina pretendon se Rusia ka humbur 100,000 ushtarë në betejën për Bakhmut

Botë

Ukraina pretendon se Rusia ka humbur 100,000 ushtarë në betejën për Bakhmut

news image

Rreth 100,000 ushtarë rusë kanë vdekur në betejën për të kapur Bakhmut në Ukrainën lindore, ka pohuar një gjeneral ukrainas.

Kolonel Serhiy Cherevaty, i cili është zëdhënës i Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, tha se ato ishin “llogaritje të përafërta” në një intervistë në TV ukrainas.

Ai tha: “Jam i sigurt se verifikimi i mëtejshëm do të tregojë vetëm një rritje të këtij numri. Kjo është e natyrshme pasi armiku përdor të ashtuquajturat sulme të mishit si metodën kryesore të luftës.

Cherevati tha se Rusia kishte nisur rreth 415 sulme artilerie në 24 orët e fundit. Ai shtoi se 64 ushtarë rusë u vranë të dielën.

Cherevati tha gjithashtu se Rusia nuk dukej se kishte mungesë municionesh, pavarësisht pretendimeve për të kundërtën nga kreu i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin.

“Deklarata të tilla nga lideri i grupit Wagner, ka shumë të ngjarë të lidhen me faktin se ai bëri shumë premtime për kapjen e Bakhmutit dhe shpik këtë marrëzi për mungesën e municioneve, pasi, përveç humbjeve të fuqisë punëtore, ai nuk ka asnjë ‘fitore’ tjetër”.

/GazetaSinjali/