image Ukraina e konfirmon hyrjen e trupave rusë në territorin separatist - Sinjali

Ukraina e konfirmon hyrjen e trupave rusë në territorin separatist

news image

Zyrtarët ukrainas thonë se trupat ruse mund të kenë hyrë tashmë në territorin separatist këtë mbrëmje, si pjesë e asaj që Vladimir Putin pretendon se është një “mision paqeruajtës” në republikat popullore të Luhansk dhe Donetsk.

Zyrtarët thonë se njerëzit lokalë në qytetin Makiivka, 15 km në perëndim të Donetskut të kontrolluar nga rebelët, kanë parë ato që duket të jenë automjete të blinduara ruse në lëvizje. Një burim – i cili nuk pranoi të përmendet – tha se “një kolonë e madhe me transportues të blinduar ruse dhe pajisje të tjera ka udhëtuar për një orë e gjysmë”. Ai u pa duke shkuar në veri drejt qytetit të Yasynuvata, gjithashtu në rajonin Donetsk.

Videoja e publikuar nga Ukraina sonte duket se tregon një kolonë automjetesh ushtarake me fenerët e tyre duke lëvizur në kolonë përgjatë një rruge. Zyrtarët thanë se nuk ishte e mundur të thuhej nëse trupat i përkisnin ushtrisë së rregullt ruse, apo ishin nga njësitë separatiste të kontrolluara nga Rusia.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: