image Turqia nuk gjen paqe/ Pas zjarreve, po përballet me përmbytje - Sinjali

Turqia nuk gjen paqe/ Pas zjarreve, po përballet me përmbytje

news image

Përmbytjet e shkaktuara nga reshjet jashtëzakonisht të mëdha të shiut po shkatërrojnë bregdetin verior të Turqisë, duke shembur një urë dhe duke lënë fshatrat pa energji elektrike.

Përmbytjet të mërkurën erdhën pasi disa nga zjarret më të mëdha në historinë e Turqisë u përhapën në jugperëndim.

Transmetuesi shtetëror TRT Haber tha se një person vdiq nga një sulm në zemër në provincën veriore të Bartin mes përmbytjeve dhe punonjësit e urgjencës po kërkonin një person tjetër që ishte zhdukur.

13 persona u lënduan gjithashtu pasi ura u shemb në Bartin dhe kishte ndërprerje të energjisë në 12 fshatra, tha Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD).

Në provincën Sinop, 240 km në lindje të Bartin, një shtëpi u shemb për shkak të përmbytjes dhe makinat mbetën të bllokuara në ujë.

Turqia, në veçanti, është përballur me një sërë fatkeqësish të lidhura me ndryshimet klimatike muajt e fundit.

Zjarret e tërbuara dogjën dhjetëra mijëra hektarë pyje përgjatë bregdetit jugor të tij gjatë dy javëve të fundit. Muajin e kaluar, Turqia regjistroi temperaturën e saj më të lartë që nga viti 1961 me 49.1 gradë Celsius në qytetin juglindor të Cizrës.

Mungesa e ujit vazhdon të kërcënojë prodhimin e ushqimit dhe marrëdhëniet me fqinjët e Turqisë, të cilët tashmë po kërcejnë për të drejtat e ujit, veçanërisht në lidhje me lumenjtë Eufrat dhe Tigër.

Situata ka rritur presionin ndaj Presidentit Recep Tayip Erdogan për të vepruar.

Turqia mbetet një nga gjashtë vendet ende që ka miratuar zyrtarisht Marrëveshjen e Klimës në Paris, një traktat që kërkon të ngadalësojë shkallën e rritjes së temperaturës globale përmes angazhimeve individuale nga nënshkruesit.

Ankaraja ka argumentuar se marrëveshja e klasifikon padrejtësisht Turqinë si një vend të “zhvilluar” dhe jo “në zhvillim”, gjë që e përjashton atë nga qasja në fonde shtesë sipas traktatit./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: