image Turpërohet Dua Lipa, babait të saj i dalin kontaktet me Katarin ku ajo tha se s’do të performonte

Bota e Yjeve

Turpërohet Dua Lipa, babait të saj i dalin kontaktet me Katarin ku ajo tha se s’do të performonte

news image

Kur mbretëresha e popit, Dua Lipa mbylli thashethemet se do të performonte në Katar, partneri i saj i duetit dhe kampioni LGBT Sir Elton John pa dyshim duartrokiti.

Megjithatë, emailet sugjerojnë se babai i saj Dukagjin Lipa, njiherit edhe menaxheri i saj, kishte negociuar me Katarin për dy vjet për të marrë yllin për të kënduar në Kupën e Botës.

Dokumentet faktojnë se si babai i këngëtares me origjinë nga Kosova, i njohur si Dugi, iu afrua për herë të parë organizuesve të Kupës së Botës të Katarit, Komitetit Suprem për Dorëzim dhe Trashëgimi, në vitin 2020, shkruan Daily Mail.

Në emailin e tij fillestar më 9 mars 2020, ai shkroi: “Unë përfaqësoj vajzën time, artisten Dua Lipa dhe kam dëshirë të diskutoj me Komitetin e Lartë planet për shfaqjet e artistëve për Kupën e Botës në Katar 2022”.

Në janar 2021, ai shkroi: “Unë thjesht doja të ndiqja kërkesën time për emailin tim të mëparshëm dhe po pyesja veten nëse do të ishte e mundur që ne të diskutonim çdo mundësi që do të shikonim se ku mund të ndihmojmë?

“Së fundmi transmetuam një performancë të drejtpërdrejtë të këngëve nga albumi i ri i Dua-s si dhe paraqitjet e artistëve të tjerë që kishin 5 milionë shikues, që ishte më i madhi ndonjëherë në botë për një ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë.”

Zbulimet vijnë pas deklaratës së fundit të Dua Lipës, e lindur në Londër, e cila u publikua për 87 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke pretenduar se një performancë në turneun e Katarit nuk ishte kurrë e rëndësishme.

Muajin e kaluar këngëtarja 27-vjeçare tha: “Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar. Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë i përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar.’

Komentet e saj u duartrokitën nga aktivistët e të drejtave të njeriut, pas polemikave që rrethuan turneun e futbollit mbi trajtimin e punëtorëve migrantë nga Katari dhe kriminalizimin e marrëdhënieve të të njëjtit seks. Në një intervistë javën e kaluar me Variety, këngëtarja e Cold Heart – e cila kohët e fundit bëri duet me Sir Elton në skenën në Los Angeles – tha se ngjarja e Katarit ‘shkon kundër besimeve të saj.

Mbrëmë babai i saj tha: “Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me email me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në cilësinë time personale si organizator i festivalit.

“Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato shkëmbime apo ndonjë bisedë tjetër. Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Dua-s. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan.

“Kjo ishte në fillim të vitit 2021, në një kohë kur Katari kishte bërë disa premtime (që nga fitimi i kontratës së Kupës së Botës) për të reformuar ligjet e punës dhe për të ndryshuar të dhënat e tyre të të drejtave të njeriut. Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta. Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës të Katarit, të cilëve ua kam bërë të qartë se Dua NUK do të përfshihej’.