image Tuchel nuk shpreson ta fitojë titullin: Gjithçka është kundër nesh - Sinjali

Tuchel nuk shpreson ta fitojë titullin: Gjithçka është kundër nesh

news image

Chelsea nuk arriti t’i marrë pikët e plota të mërkurën mbrëma në shtëpi ndaj Brightonit.

Londinezët kishin avantazhin minimal dhe po shkonin drejt fitores, megjithatë një gol i Welbeck me kokë në minutat shtesë ia prishi festën e fundvitit bluve, duke u mbyllur ndeshja me barazim 1-1.

Thomas Tuchel u shfaq mjaft i frustruar pas ndeshjes, duke kritikuar vendimet e VAR-it dhe duke theksuar se çdo gjë po shkon kundër ekipit të tij.

Gjermani u zemërua me mungesën e ndërhyrjes së VAR-it kur Christian Pulisic apeloi për një penallti në pjesën e dytë, duke e quajtur incidentin “një shaka”.

Tuchel gjithashtu u ankua për lëndimet e mbrojtësve Reece James dhe Andreas Christensen të cilët u detyruan të largoheshin nga fusha.

Tuchel i tha Amazon: “Kemi një vendim të tmerrshëm nga arbitri për 2-0. As nuk u kontrollua. Gjithçka kundër nesh. Kemi dy lëndime përsëri.”

Penalltia e mosdhënë është një shaka, sinqerisht një shaka, për të mos ndërhyrë nga VAR-i”, shtoi Tuchel për gazetarët.

Ne thjesht kemi shumë lojtarë që kthehen nga dëmtimet e gjata dhe Covid. Lëndimi i Reece James ishte një goditje e madhe. Andreas ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë dhe në një moment, është shumë kundër një ekipi të Brighton pa asgjë të humbasësh.”

I pyetur nëse Chelsea ishte ende në garën për titull, Tuchel u përgjigj: “Si duhet të jemi në të? Kemi shtatë raste Covid. Kemi pesë ose gjashtë lojtarë jashtë për gjashtë ose më shumë javë. Si duhet të konkurrojmë në një garë për titull?

Të gjithë të tjerët që kanë një skuadër të plotë, të gjithë në stërvitje kanë fuqinë e plotë për të kaluar në këtë ligë. Do të ishim budallenj të mendonim se mund ta bëjmë atë [me] Covid dhe lëndime.”

Ky është realiteti, këtu jemi dhe ne duhet t’i përshtatemi kërkesave të situatës në të cilën ndodheni. Kjo është ajo që po them. Ne konkurruam shumë për fitoren në Brighton në shtëpi. Unë nuk e bëj këtë, e di se çfarë mund të pres nga lojtarët e mi për sa i përket fizikut, intensitetit apo minutave. Askush nuk e di më sepse ne kurrë nuk kemi bërë diçka të tillë.”

Chelsea ka 42 pikë pas 19 javëve në vendin e dytë, një më shumë se Liverpooli, ndërsa Man City kryeson me 49 pikë.

/Gazeta Sinjali Sporti/


Shpërndaje artikullin