image Trupi i një të burgosuri në Atlanta hahet i gjallë nga insektet, familja ngre padi

Botë

Trupi i një të burgosuri në Atlanta hahet i gjallë nga insektet, familja ngre padi

news image

Familja e një 35-vjeçari që vdiq ndërsa ishte në paraburgim në burgun e Qarkut Fulton është e indinjuar, pasi ata pretendojnë se ai ishte ngrënë i gjallë nga insektet dhe çimkat ndërsa jetonte në ndytësi të plotë ndërsa ishte pas hekurave.

Vëllai i Lashawn Thompson tha se askush nuk e meriton të vdesë një vdekje kaq e tmerrshme.

McCrae tha pasi nuk foli me vëllain e tij për një kohë, ai zbuloi vitin e kaluar se ishte arrestuar në Atlanta për një kundërvajtje të thjeshtë të ngarkimit të baterisë në qershor përpara se të vdiste në burgun e kontesë Fulton shtatorin e kaluar.

“Sapo mora një telefonatë që vëllai juaj u gjet i pavetëdijshëm”, tha Brad McCrae.

Por ajo që i bëri gjërat edhe më keq ishte kur zbuloi se kishte vdekur në krahun psikiatrik — i mbuluar me plagë dhe pickime nga çimkat dhe morrat. Ai u mbajt atje për tre muaj kur e gjeti një oficer. Por deri në atë moment, familja e tij as që mund ta njihte.

pamje1
pamje2

“Ai ishte padyshim një djalë me grupe të rënda dhe nga ato foto, ai duket krejtësisht ndryshe”, tha McCrae. “Ai nuk është i njëjti person.”

Fotografitë e trupit të pajetë të Thompson të mbuluar me plagë dhe kafshime janë grafike dhe fotografitë e qelisë së tij tregojnë kushtet e ndyra.

“Duket sikur ai nuk po hante në burg ose kequshqyerja ose ndoshta çimkat e bënë këtë,” tha McCrae.

Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut Fulton e liston shkakun e vdekjes së tij si “të papërcaktuar”, por vuri në dukje një infektim të rëndë nga çimkat. Familja e tij pretendon se një infeksion nga pickimet çoi në aritmi kardiake dhe në vdekjen e tij.

Familja tha se Thompson u soll në krahun psikik sepse burgu ishte në dijeni se ai ishte skizofrenik.

“Humbja ishte e padurueshme,” tha McCrae. “Askush nuk duhet të shohë ato lloj fotografish.”

Familja angazhoi një avokat për të kryer hetimin e tyre në mënyrë që të përcaktojë nëse insektet shkaktuan infeksionin, i cili çoi në vdekjen e Thompson.

“Ata e futën atë njeri në atë qeli dhe e lanë atje të vdiste,” tha Michael Harper, avokati i familjes.

Vëllai i tij e kujton atë si një person largpamës që të gjithëve u pëlqente të ishin pranë.

“Ai ishte një person i zakonshëm që i pëlqen të qeshë, të luajë, të shikojë TV — atij i pëlqente muzika,” tha McCrae.

Të enjten pasdite, McCrae dhe familja e tij u bashkuan me Harper për të tërhequr vëmendjen ndaj vdekjes së Thompson dhe për të kërkuar ndryshim.

“Duke kërkuar një hetim penal dhe duke kërkuar që burgu të mbyllet,” tha Harper kur u pyet se çfarë dëshiron.

Ata ndanë gjithashtu se pas vdekjes së tij, “u morën veprime të menjëhershme duke përfshirë, por pa u kufizuar në 500,000 dollarë për të trajtuar infektimin e insekteve, morrave dhe parazitëve të tjerë, dhe përditësimin e raundeve të sigurisë për të përfshirë adresimin e kushteve sanitare”.

Zyra e sherifit i tha 11Alive se hetimi i tyre është në vazhdim dhe do të përcaktojë nëse ka ndonjë akuzë penale të justifikuar.

Harper tha se familja është e lumtur që e dëgjon këtë dhe McCrae shpreson se më shumë ndryshime janë në rrugë e sipër.

“Mund të jetë një anëtar i familjes suaj, kështu që ne duam që njerëzit të ngrihen në këmbë, të flasin për këtë dhe ta bëjnë atë në publik”, tha ai.

Harper tha se ata planifikojnë të ngrenë një padi kundër Sherifit të Qarkut Fulton dhe oficerëve të paraburgimit pasi të marrin prova nga hetimi i tyre se kafshimet e insekteve çuan në vdekjen e tij. Ata presin që kjo të ndodhë brenda dy muajve të ardhshëm.

/GazetaSinjali/