image Të dielën PS mbledh Asamblenë, Rama kërkon mbledhje të mbyllur

Shqipëri

Të dielën PS mbledh Asamblenë, Rama kërkon mbledhje të mbyllur

news image

Një vit përpara zgjedhjeve parlamentare, socialistët do të rifreskojnë strukturat brenda partisë. Për këtë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama këtë të diel ka thirrur Asamblenë Kombëtare.

Në mesazhin që sekretari i përgjithshëm, Blendi Klosi i ka dërguar anëtarëve, thuhet se në fokus është rienergjizimi i partisë në kuadër të detyrave të lëna nga Kongresi i 8 dhjetorit.

Klosi iu ka kujtuar anëtarëve se mungesat janë të pajustifikuara dhe se pjesëmarrja është e detyrueshme.

Brenda muajit mars duhet të përfundojë zgjedhja e kryetarëve të degëve, për t’i lënë vendin më pas delegatëve të Kongresit, Asamblesë e në fund Kryesisë së re.

Euronews Albania ka mësuar se mbledhja që do të nisë në orën 11:00 do të zhvillohet me dyer të mbyllura dhe se kjo ka qenë kërkesë e vet Ramës, transmeton Klankosova.tv.

Kjo është hera e dytë pas 26 korrikut të vitit të kaluar që mbledhja e Asamblesë së kësaj force politike zhvillohet jo e hapur për mediat.

Veç zgjedhjeve brenda partisë, Rama pritet të përcjell edhe mesazhe për të vetët.

Hera e fundit kur socialistët mblodhën Asamblenë ishte në 4 shtator, ku kryeministri Rama njoftoi edhe ndryshimet në kabinetin qeveritar.

/GazetaSinjali/