image Takimi me Scholz në Selanik, Rama: Për të qeshur e për të qarë histeria e disave në Shkup ndaj kryeministrit Kovaçevski
[wp-story id="814678"]

Shqipëri

Takimi me Scholz në Selanik, Rama: Për të qeshur e për të qarë histeria e disave në Shkup ndaj kryeministrit Kovaçevski

news image

Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në llogarinë e tij në Twitter pas reagimeve që pasuan me publikimin e duarshtrëngimeve me kancelarin gjerman Scholz në Selanik. Kreu i qeverisë thotë se “histeria e disave në Shkup ndaj kryeministrit Kovaçevski” është për të qeshur dhe për të qarë.

Për të qeshur dhe qarë histeria e disave në Shkup ndaj kryeministrit Kovaçevski, pas publikimit të videos së duarshtrëngimeve me Kancelarin Scholz në Selanik, ku ironizova bllokadën e shëmtuar ndaj Maqedonisë së Veriut nga ana e Bullgarisë! Sherr mejhaneje mes tymit të qofteve“, ka shkruar Rama. 

Kujtojmë se një batutë e Ramës ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski shkaktoi reagime të forta në Shkup. Rama ndërhyri në shtrëngimin e duarve të kancelarit gjerman Olaf Scholz me kryeministrin Dimitar Kovaçevski në samitin e mbajtur në Selanik të shtunën.

Më konkretisht, ndërsa kryeministri mikpritës grek Mitsotakis e prezantoi Scholz-in me kryeministrin shqiptar dhe Dimitar Kovaçevskin si kryeministër të Maqedonisë, Rama iu bashkua bisedës duke thënë: “Bullgaria perëndimore e ardhshme”, shkruan abc.

Këtë ndërhyrje Rama e cilëson në postimin e tij si ironizim ndaj “bllokadës së shëmtuar ndaj Maqedonisë së Veriut nga ana e Bullgarisë.

/GazetaSinjali/