image Tahiri akuzon Qeverinë e Kurtit për kapje të RTK-së

Politikë

Tahiri akuzon Qeverinë e Kurtit për kapje të RTK-së

news image

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka kritikuar Lëvizjen Vetëvendosje për kapje të RTK-së dhe nënshtrim.

Nëpërmjet një postimi në Facebook ka shkruar se: në krye të RTK-së, nuk u zgjodh një profesionist por u emërua një militant politik nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Më tej deputeti i PDK-së shtoi se as kërkesat shoqërore për transparencë e meritokraci dhe as thirrjet e asociacioneve ndërkombëtare e shoqërisë civile për mos politizim të transmetuesit publik, nuk e ndalën hovin e projektit të kapjes së RTK-së nga Qeveria e Albin Kurtit.

“Kapja dhe nënshtrimi i RTK-së nën direktivën e pushtetit, është një hap më tutje kundër fjalës së lirë dhe lirisë së mediave”, ka shkruar Tahiri.

/GazetaSinjali/