image Sulmi rus shkakton ndërprerje të energjisë elektrike në pesë rajone të Ukrainës

Botë

Sulmi rus shkakton ndërprerje të energjisë elektrike në pesë rajone të Ukrainës

news image

Sulmet me raketa ruse dëmtuan infrastrukturën energjetike në Ukrainën qendrore dhe perëndimore të enjten, tha operatori kombëtar i rrjetit ukrainas Ukrenergo.

Reuters raporton se tha në aplikacionin e mesazheve Telegram se sulmet shkaktuan mbyllje të energjisë elektrike në pesë rajone – Kiev, Zhytomyr, Dnipropetrovsk, Rivne dhe Kharkiv.

Brenda natës Rusia filloi sulmin e saj më të koordinuar me raketa dhe dron në qytetet e Ukrainës që nga mesi i gushtit, me burime ukrainase që deklaruan se rajonet e Kievit, Cherkasy, Rivne, Lviv, Kharkiv dhe Kherson u sulmuan të gjitha.

Gjenerali Valerii Zaluzhnyi tha në aplikacionin e mesazheve Telegram se raketat ruse u lëshuan në disa valë nga dhjetë avionë luftarakë rusë dhe se mbrojtja ajrore ukrainase rrëzoi 36 nga 43 raketa të lëshuara.

/GazetaSinjali/